Taroltak a magyar egyetemek a neves nemzetközi ranglistán, és ez nem véletlen
A pár éve bekövetkezett versenyképességi fordulatról kérdeztük a felsőoktatásért is felelős szakállamtitkárt.
A valós számok alapján minden felsőoktatási intézmény megkapja a szükséges támogatást – közölte az Emberi Erőforrások Minisztériuma csütörtökön az MTI-vel annak kapcsán, hogy az elmúlt napokban néhány felsőoktatási intézmény, illetve hallgatói önkormányzat jelezte: a hallgatói normatíva nem fedezi a várható kiadásokat.
A tájékoztatás szerint jelenleg folyik a 2012-es előirányzatok elszámolása a valós létszámok alapján. Ezen elszámolások esetében egyes intézmények visszafizetnek, mások pedig többlettámogatást kapnak a tavalyi évi előirányzathoz képest. Ez az elv érvényesül az idei év tekintetében is: a valós számok alapján minden intézmény megkapja a szükséges támogatást – rögzítették. Kitértek arra is, hogy az idei előirányzatok tervezése során a tárca figyelembe vette, hogy már tavaly, de az idén is, a jogi és gazdasági szakokon várhatóan kevesebb magyar állami ösztöndíjas hallgatót vesznek fel, mint korábban, ezért a normatíva összegét is ehhez igazították például az Eötvös Loránd Tudományegyetem, a Budapesti Corvinus Egyetem és a Budapesti Gazdasági Főiskola számára, hiszen ezen intézményekben magas a jogász- és a közgazdászképzés súlya.
Ebben a tekintetben a korábbi évek ösztöndíjas létszámai nem mérvadók, hiszen az előirányzat a 2013 őszi félév hallgatói normatíváját is tartalmazza, és az elszámolás is a valós létszámok alapján történik majd - fejtette ki a minisztérium. Felidézték azt is: a kormány decemberben határozatban vállalt arra kötelezettséget, hogy az új felvételi eljárásból fakadó többletlétszám után járó többletköltségeket biztosítja az intézmények számára. Mivel feltételezhetően az érintett intézmények esetén is nőni fog az előzetesen tervezetthez képest a magyar állami ösztöndíjas hallgatók száma, a többletforrást a kormány ezen intézményeknek biztosítani fogja. Erre lehetőséget kínál a Felsőoktatási struktúraváltási alap, amely akár a következő hetekben biztosítani tudja a szükséges forrást – jelezték.
A Népszava az eduline.hu-ra hivatkozva írt arról, hogy a korábbinál jóval kevesebb tanulmányi ösztöndíjat kapnak márciusban a Budapesti Corvinus Egyetem hallgatói, az Emberi Erőforrások Minisztériuma ugyanis az előzetesen tervezetthez képest 40 százalékkal kevesebb hallgatói normatívát ítélt meg a felsőoktatási intézménynek.