A Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) szerint a hallgatói szerződések arra jelentenek garanciát, hogy az adófizetők pénzéből finanszírozott diákok itthon, az adófizetők érdekében is dolgozzanak. A kisebbik kormánypárt csütörtökön az MTI-hez eljuttatott közleményében azt írta: ez nemcsak igazságos, hanem a generációk közötti együttműködés kifejeződése is.
Mint kiemelték: a KDNP hisz abban, hogy az elkerülhetetlen felsőoktatási átalakítások után olyan keretek jöttek létre, amelyek egy jól használható diákhitel-konstrukcióval minden arra érdemes fiatalnak biztosítják a továbbtanulás lehetőségét és mindezt olyan formában, hogy abból Magyarország is hosszútávon profitálhasson.
A kisebbik kormánypárt szerint Szanyi Tibor csütörtök reggeli televíziós megnyilvánulásából az derült ki, hogy a szocialisták visszahoznák a tandíjat. Az önmagukat kormányzati alternatívaként feltüntető ellenzéki formációk csütörtöki egyeztetésén az is világossá vált: nem várnának el a friss diplomásoktól hazai munkát. Bár a felsőoktatás „siralmas örökségéért maradandó érdemeket szerzett Hiller István színvonalromboló rögeszmének” titulálta az önfinanszírozó felsőoktatást, az bizonyos, hogy a magas tandíjjal könnyebben megoldható lenne a rendszer anyagi ellátása – jegyezték meg a közleményben.
Csütörtökön közös nyilatkozat elfogadásával zárult a baloldali ellenzék oktatáspolitikai egyeztetéssorozata. A megállapodást az MSZP, a Demokratikus Koalíció, a Magyarországi Szociáldemokrata Párt és a Szövetségben Együtt Magyarországért Párt képviselői írták alá, rögzítve: amint lehetőségük lesz rá, ismét 18 évre emelik a tankötelezettségi korhatárt és megszüntetik a hallgatói szerződéseket.