Az ÁSZ szerint törvénytelen volt a jegybank működése, Simor szerint nem

2013. február 25. 13:12

Két szempontból sem volt törvényes a Magyar Nemzeti Bank korábbi működése Domokos László, az Állami Számvevőszék elnöke szerint. Simor András jegybankelnök szerint viszont az MNB gazdálkodása szabályszerű, jól tervezett, gondos és az adófizetők érdekeit figyelembe véve takarékos.

2013. február 25. 13:12

Két szempontból sem volt törvényes a Magyar Nemzeti Bank (MNB) korábbi működése Domokos László, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnöke szerint. Az ÁSZ elnöke a parlament költségvetési bizottságában hétfőn elmondta: a számvevőszék vizsgálata arra jutott, hogy az MNB iratkezelési gyakorlata 2009-től 2012 decemberéig nem felelt meg az iratkezelésre vonatkozó jogszabályi előírásoknak. Rámutatott: a nemzetközi szervezetektől a magyar állam által lehívott hitelekkel kapcsolatban a jegybank a hatáskörét túllépve, felhatalmazás nélkül, a hitelintézeti törvény előírásait megsértve, az üzleti titkok körébe tartozó adatokat szolgáltatott  a 7 legnagyobb kereskedelmi bankról a Nemzetközi Valutaalapnak (IMF-nek). Az ÁSZ elnöke elmondta: a hatályos törvények szerint az MNB csak a nemzetgazdasági miniszternek adhatott volna át egyedi adatokat a bankokra vonatkozóan, és csak akkor, ha a bankok működése a pénzügyi stabilitást veszélyeztette volna.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) gazdálkodása szabályszerű, jól tervezett, gondos és az adófizetők érdekeit figyelembe véve takarékos – mondta Simor András, az MNB elnöke az Országgyűlés költségvetési bizottságának hétfői ülésén. Simor András az Állami Számvevőszék által a jegybank működéséről készült értékelés megállapításait visszautasítva kijelentette: a magyar bankrendszerről szóló adatoknak a Nemzetközi Valutaalapnak (IMF) való átadása jogszerű volt és Magyarország, illetve minden magyar ember érdeke volt, hiszen az ország pénzügyi stabilitását szolgálta. A hitelszerződés értelmében az MNB-nek nem volt jogi lehetősége, hogy az IMF adatszolgáltatásra vonatkozó igényét elkerülje - tette hozzá. Leszögezte: sem magánszemélyek, sem vállalkozók ügyleteit nem fedte le a jegybank, csak bankokról adtak információt, „mert az Magyarország érdekében állt”.

A jegybankelnök emlékeztetett: a 2008-as IMF-megállapodás keretében Magyarország 20 milliárd eurónyi forrást kapott a nemzetközi szervezettől, miközben spekulatív támadás volt Magyarország ellen, ráadásul folytak ki a források az országból. Úgy fogalmazott: akkor „kértünk és kaptunk” a bankoktól kötelezettségvállalást, hogy ne csökkentsék magyarországi kitettségüket, és ezt kellett ellenőrizni. Az IMF azért kérte az adatokat, hogy meggyőződjön arról, hogy az a pénz, amit behozott az országba „az nem folyik ki a második oldalon”; és az IMF-fel együtt könnyebb volt betartatni ezt a kötelezettségvállalást – mondta.

Összesen 22 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
orbán(c)
2013. február 25. 18:02
Az Ász egy nyálgéppel az élén jobb ha csendbe lenne.
Vén Csataló
2013. február 25. 17:57
Mindeközben az index.hu-n. A legutóbbi, Simort mentegető index.hu cikkben a mai bizottsági meghallgatáson elnöklő, jobbikos Nyikos László véleményével igazolják, hogy mennyire csúnya és jogtalan a Simor elleni eljárás. Ezt is megérhettük: az index.hu-n egy Jobbik politikussal bizonygatják Simor eftárs ártatlanságát. Magyarul a komcsi-libsi söpredék összekacsint a nácizmussal Simor eftárs megmentése érdekében. (Amúgy a megjelent jobbikosoknak hogy tetszik, hogy Nyikos szerint az ÁSZ a hibás, mert olyasmit vizsgált az MNB-ben, amihez - szerinte - nem is volt joga?)
Secnir
2013. február 25. 15:01
A vád összeomlott Szentkirályi Balázs febr. 25. 14:55 A határozatot átszövegezik, amivel az egész eljárás méregfogát kihúzzák. A bizottság fideszes alelnöke, Puskás Imre hallgatott Veres János előző felszólalására, ezért az MNB-t elítélő, előre megírt határozat szövegből kikerül, hogy "a bizottság elítéli a Magyar Nemzeti Bankban történt szabálytalanságokat", ehelyett azt fogják megszavazni, hogy "a bizottság megállapítja, hogy a Magyar Nemzeti Bank működése során szabálytalanságokat követett el". A határozat indoklásából a hitelintézeti törvény 49/2. paragrafusára történő konkrét hivatkozás is kimarad (a 49/6.-ik pontra való hivatkozás bele sem került), így csak a hitelintézeti törvényre vonatkozó általános megfogalmazás marad a szövegben. A konkrét paragrafusokra és pontokra történő hivatkozással azért lett baj, mert felmerült a gyanú, hogy a hitelintézeti törvény nem is vonatkozik ebben az esetben a Magyar Nemzeti Bankra - pedig ne feledjük, hogy az egész hercehurca erre a törvényre alapozva kezdődött. nnna. ennyit a cöfről meg az ÁSZ-ról, a domokossal az élen. ezért puffogtak baszki. ez így konkrétan nulla.
von Schreckendorf őrnagy
2013. február 25. 14:50
Az iratkezeléses vád, az egyszerűen egy vicc. A vonatkozó 2009-es kormányrendeletre minisztériumok és hivatalok szartak nagy ívben, az MNB legalább vitatkozott az iratkezelést ellenőrző levéltárral, hogy a saját rendszerét használhassa. A rendelet maga is egy nagy rakás szar, amit az államigazgatásra találtak ki, nem egy bankra. Ilyen alapon azért is baszogathatnák Simort, mert egyszer nem kért számlát a trafikban.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!