A Kommentár aktuális lapszámában több cikk is érinti az ügynökkérdést és az állambiztonságok kérdését. Ablonczy Bálint felelős szerkesztő arra volt kíváncsi, miért aktuális ez a téma több mint két évtizeddel a rendszerváltást követően is.
Gyarmati György, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának igazgatója szerint azért, mert ugyanúgy az előző rendszer szerves része volt, mint például az államosítás vagy a traktorgyártás. Az állambiztonság egy állam vezérelte, erőszakot alkalmazó titkos szervezet volt, amely a rendszer opponálói ellen működött; leginkább azokkal szemben, akiket a rendszer munkás-parasztoknak tartott, és elvileg annak legitimálói voltak.
Felülreprezentált értelmiség
Gyarmati kutatásaira alapozva elmondta, az 1956 utáni időszak eljárásainak 75 százaléka zajlott munkás-parasztokkal szemben. A történettudományi kutatások – amelyeket az értelmiség folytat le – 75 százaléka azonban csak az értelmiségi életutakkal és ügyekkel foglalkozik, míg a munkás-parasztokkal mindössze azok 6 százaléka, pedig őket sokkal inkább érintették ezek az ügyek. „Van egy ilyen csorba tükrünk” – fogalmazott.
Az igazgató szerint az is problémát jelent, hogy a rendszer történetét az állambiztonsági iratokból próbálják rekonstruálni egyes kutatók – ahelyett, hogy csak adalékként használnák fel ezeket –, majd hozzátette: „tisztelettel jelentem, nem fog menni”. Ha az ügynököket állítom a kutatások és a rendszerről szóló közbeszéd középpontjába, akkor „fejére állítom a rendszert”. Ugyanis valójában nem az ügynökök, hanem a „névtelen elvtársakból” álló pártapparátus volt a rendszer működtetője.
Ismét meghurcolt áldozatok, azonosíthatatlan ügynökök
Ablonczy Bálint ezt követően arra volt kíváncsi, miért nem lehet feltenni az internetre ezeket az iratokat: ha a téma körül „nincs ez a misztikum”, akkor talán a botrányok is elcsitulnának, és „elkerülne a fókusz az ügynökiratokról”.
Gyarmati György szerint a „mindent nyilvánossá elvnek” két szempontja van: egyrészt a megfigyelteké, másrészt a megfigyelőké. Egy irat a megfigyeltről, a rendszer áldozatáról szól, és „tele van hazugságokkal, rágalmazásokkal, csúsztatásokkal”. Tendenciózus félremagyarázásokból áll össze egy ilyen akta, amelyek alapján sokakat elítéltek. Az érintett az előző rendszerben már bűnhődött miatta, így aki egyszer már áldozat volt, azt nem kéne ismét meghurcolni azzal, hogy nyilvánosságra hozzuk az őt akkor ért vádakat. Az újbóli meghurcolást nem lehet társadalmi elégtételnek nevezni Gyarmati szerint. Az ügynökök kapcsán viszont az iratokat „minden további nélkül nyilvánossá lehetne” tenni. De hogy érzékeljük, mennyire volt ügynökökkel átszőve a társadalom, Gyarmati számszerű adatokat is mondott: 40 év alatt „mintegy 250 ezer ember fordult meg ügynökstátusban a politikai rendőrség fennmaradt iratai” alapján. Az 1948-tól '56-ig tartó időszakban éves átlagban 31-35 ezer ügynök tevékenykedett Magyarországon, így minden településre átlagban tíz ügynök jutott. A Kádár-korszakban ez a szám húszezerre csökkent, míg a nyolcvanas évek elején már csak ötezer ügynök volt az országban. Az évtized végén toborzási hullám indult, többek közt a lapalapítási láz miatt („volt olyan szerkesztőség, amit a III/3. nyitott”).