„Amíg antiszemitizmus létezik, Wallenberg munkája nem teljes”

2012. augusztus 30. 20:41

Az egyháznak és az államnak is szüksége van arra, hogy szembenézzen saját múltjával – mondta Prőhle Gergely a Raoul Wallenberg-centenárium alkalmából tartott emlékülésen. Anna Boda arról beszélt: amíg antiszemitizmus és diszkrimináció létezik, addig Wallenberg munkája még nem teljes.

2012. augusztus 30. 20:41

Az egyháznak és az államnak is szüksége van arra, hogy szembenézzen saját múltjával – mondta Prőhle Gergely, a Külügyminisztérium helyettes államtitkára a Raoul Wallenberg-centenárium alkalmából tartott protestáns emlékülésen csütörtökön Budapesten. A Magyarországi Református Egyház, a Magyarországi Evangélikus Egyház és a Wallenberg Emlékbizottság rendezvényén a helyettes államtitkár – aki egyben evangélikus országos felügyelő – rámutatott: a sokféle történelmi személyiség, „ez a színes arcképcsarnok mind mi vagyunk”, hibákkal, bűnökkel és jó cselekedetekkel együtt. Wallenberg személyében nemcsak azt az embert láthatjuk, aki a vészkorszak idején embereket mentett, hanem a kommunizmus áldozatát is – mondta.

Prőhle Gergely hangsúlyozta: „helyesen tesszük, hogy az államot és az egyházat elválasztjuk egymástól, (...) mégis meg kell állapítanunk, hogy vannak olyan ügyek, amelyek esetén az állam és az egyház érdekei egybeesnek”, a Wallenberg-megemlékezés ilyen alkalom, sőt „Wallenberg ügye messze túlmutat a kontinensen is”. Megemlítette, hogy Európában az állami lét a zsidó-keresztény kultúrára épül”, és ez is azt jelenti, hogy sokszor egybeesnek állam és egyház érdekei.

Bölcskei Gusztáv, a Magyarországi Református Egyház zsinatának lelkészi elnöke emlékeztetett arra, hogy az 1950-es évek első felében a hortobágyi lágerekbe száműzött emberektől elvették a személyazonossági igazolványukat. Ehhez kapcsolódva megjegyezte, amit Wallenberg tett, azt üzeni, hogy „az ember méltósága, személyazonosságának megőrzése minden körülmények között (...) keresztény kötelesség”.

Anna Boda, Svédország magyarországi nagykövetségének ügyvivője kiemelte: Wallenberg Magyarország történelmének legsötétebb időszakában érkezett ide, és elszántságával több mint tízezer embert mentett meg. Hangsúlyozta: a holokauszt borzalmait soha nem szabad elfelejteni, és azt a tudást, hogy mi történt a holokauszt alatt, tovább kell adni a következő generációknak. Felhívta a figyelmet arra, hogy amíg antiszemitizmus és diszkrimináció létezik, addig Wallenberg munkája még nem teljes, éppen ezért a társadalmi párbeszédre továbbra is szükség van.

Összesen 37 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Göbbels
2012. szeptember 03. 20:43
"Az egyháznak és az államnak is szüksége van arra, hogy szembenézzen saját múltjával – mondta Prőhle Gergely" VAGYIS VESSÉK KI MAGUKBÓL A BESÚGÓKAT ÉS A JELENTÉST KAPÓKAT!!!! Javaslom, hogy kezdje a tisztakezű és -erkölcsű egyházi világ, hiszen az állam toporog ebben a lépésben!!!!
kalasnyikov
2012. augusztus 31. 08:03
na persze....de amig ilyen arculatu szemiták élnek a földön , addig antiszemitizmus is lesz...világos maceszgombócok?????DDDDD
kispufi
2012. augusztus 31. 01:11
párbeszéd helyett csak vádbeszéd van, úgy meg nehéz mit kezdeni egymással.
magyarpaprika
2012. augusztus 30. 21:56
Miert kell egy joszandeku ember nemes cselekedetet sarral dobelni. Plane,hogy kesobb az eletevel fizetett erte! Ha fuldoklot latunk,szerintem eloszor nem a vallasat,partszimpatiajat stb kerdezzuk,hanem igyekszunk kihuzni a vizbol,nem jozan merlegeles vagy haszonszerzes celjabol,hanem az oszton parancsara. Ezt tette Wallenberg es en tisztelem erte.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!