A szakszervezetek még kételkednek, de már elismerik: a vártnál nagyobb lesz a pedagógusbér-emelés
Átlagosan 21,2 százalékkal tervez a kormány.
Az LMP szerint elfogadhatatlan a tankönyvpiac rendjéről szóló törvény „erőszakos módosítása” – írta a csütörtöki zárószavazás előtt kiadott közleményében Osztolykán Ágnes. A politikus úgy fogalmaz: a tervezett módosítások eredményeképpen az emberi erőforrás miniszter teljes kézi vezérlést gyakorolhat a tankönyvpiac felett is.
Az Országgyűlés Oktatási, tudományos és kutatási bizottság alelnöke szakmai képtelenségnek nevezi, hogy az új törvény értelmében a miniszter gyakorlatilag egyedül mondhatja meg, hogy miből kell tanítani az elsős matematikát, az ötödikes kémiát vagy a végzősök számára a történelmet, miközben döntését semmilyen szakmai testület nem bírálhatja felül. A törvény ebben a formában elfogadhatatlan az LMP számára.
Az LMP nem érti, hogy a tankönyvpiac szabályozása helyett miért akarja azt megszüntetni most a kormányzat – áll a közleményben. Véleményük szerint az egyéni képviselői indítvány formájában benyújtott módosítás nem alkalmas a tankönyvkínálat minőségi fejlesztésére, a hibák kijavítására, ehelyett a „meglévő rendszert zúzzák szét, a teljes központosítás oltárán feláldozva mindazt, ami jelenleg érték” a tankönyvpiacon.
Az LMP olyan tankönyvpiaci szabályozást tartana elfogadhatónak, ahol nem egyszemélyes döntések alapján derül az ki, hogy miből lehet tanítani és miből nem. Nem szabad kiiktatni a szakmai kontrollt a tankönyvvé nyilvánítási eljárásokban. A legfontosabb számunkra, hogy a taníthatósági és tanulhatósági szempontok maximálisan érvényesülhessenek.