Országos, anonim közvélemény-kutatást indít a Magyar Szolidaritás Mozgalom – jelentette be a szervezet egyik társelnöke kedden Budapesten. A Kónya Péter sajtótájékoztatóján bemutatott kérdőívből kiderült, hogy a kezdeményezők egyebek mellett arra várnak választ az utcán megkérdezettektől, hogy egyetértenek-e a kormány tevékenységével, illetve a nemzeti konzultációs kérdőívek kiküldésével. A válaszadóktól azt is meg szeretnék tudni, mely pártokkal működjön együtt a Szolidaritás, és gyakoroljanak-e nyomást tüntetésekkel a kormányzatra. A kérdőívekre adott válaszokat július elején fogják összegezni és értékelni.
Kónya Péter a kormány kétéves tevékenységét úgy foglalta össze, hogy „dühös magyarok” lettek a polgárokból, az Orbán-kormány pedig nem élt, hanem visszaélt a kétharmados felhatalmazással. A kormányzat intézkedéseivel nagyon nehéz helyzetbe hozták az emberek jelentős részét, akik úgy érzik, hogy kiszolgáltatottá váltak, megélhetésük, munkahelyeik kerültek veszélybe - tette hozzá. A Szolidaritás társelnöke szerint az emberek nemcsak a jelenlegi kormány, hanem az elmúlt 20 év politikájában is csalódtak, emiatt pedig egyfajta passzivitás érzékelhető.
Hozzátette: a kormány által kezdeményezett „nemzeti inzultációval” szemben, amelyben álkérdéseket tesznek fel, a Szolidaritás egyebek mellett arra vár választ, hogy az emberek kívánnak-e előrehozott választásokat, és kikkel szeretnék a váltást végrehajtani. A kitelepüléseket arra is felhasználják, hogy papírgyűjtést szervezzenek a nemzeti konzultációs kérdőívekből. A Szolidaritás csatlakozott a Vegyipari Dolgozók Szakszervezetének kezdeményezéséhez és a papírgyűjtésből befolyó összeget Esztergom egyik óvodájának ajánlanák fel. A sajtótájékoztatót követően a szervezők egy sólabdával (egy sóval töltött zoknival) elkezdték lerombolni az Orbán-kormányt szimbolizáló narancssárga piramist.