Összevonnák a jegybankot és a PSZÁF-ot

2011. december 14. 19:27

Új szervezetet hozna létre a Magyar Nemzeti Bank és a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete összevonásával az alkotmányügyi bizottság. Az új szervezet elnökét a köztársasági elnök nevezhetné ki hat évre, a két alelnök pedig az MNB és a PSZÁF hivatalban lévő elnöke lenne jelenlegi megbízatásuk végéig.

2011. december 14. 19:27

Összevonhatják a Magyar Nemzeti Bank (MNB) és a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) feladat- és hatásköreit, ellátásukra pedig egy új szervezet jöhet létre, ha az Országgyűlés elfogadja azt a módosító indítványt, amelynek benyújtásáról szerdai ülésén döntött a parlament alkotmányügyi bizottsága. Az új alaptörvényhez kapcsolódó átmeneti jogszabályhoz benyújtott módosító javaslat szerint az összevonásról és az új szervezet létrehozásáról sarkalatos törvény, pontosabban az új jegybanktörvény vagy a PSZÁF-törvény rendelkezhetne.  A bizottsági javaslatról pénteki rendkívüli ülésén dönthet a parlament, a törvényről pedig egy héttel később, december 23-án szavazhat a Ház az ülésterv szerint.

Az új szervezet elnökét a köztársasági elnök nevezhetné ki hat évre, a két alelnök pedig az MNB és a PSZÁF hivatalban lévő elnöke lenne mindaddig, amíg elnöki megbízatásuk tartott volna. Ezután az államfő nevezhet ki új alelnököt. Az alkotmányügyi bizottság a javaslatot a pénzügyi szektorban megjelent új kihívásokkal indokolja, amelyekre a két intézmény egyesítése lehet egy megoldás. További érvként említik, hogy a jegybanki tevékenység során felhalmozódott információk, a jegybank pénzügyi közvetítő rendszerben betöltött szerepe, tekintélye és függetlensége mind a pénzügyi felügyelet ellátását segítő, hatékonyságát növelő tényezők. Az indoklás szerint a világ pénzpiacain jelenleg zajló folyamatok során kulcsfontosságú lehet a közös helyzetértékelés és a gyors döntéshozatal; az egy szervezeten belüli makro- és mikroprudenciális felügyelet megvalósítása pedig megfelelő válasz lehet ezekre az új kihívásokra.

Összesen 152 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
G. Pantyelejevics
2011. december 15. 08:23
Azért leginkább az érdekelne, ki a rák vállalná ezt be? Szerintem még Járai se. Jönne Selmeczi Gabika?
bigyomail
2011. december 15. 08:03
Ilyenkor, mikor olvasom a sok lelkes tapsikoló elvtárs kommentjeit ilyen cikkek alatt, mindig arra gondolok, hogy ezek az emberek mennyire rosszul érezhették magukat a rendszerváltáskor. Mert erősen úgy tűnik, hogy a mai többség boldog lett volna a Kádár-korban. Hiszen ott is a Párt nevezte ki a jegybankelnököt, a média irányítóit és mindenkit. Nem volt nemzetközi multi, viszont volt állami bank és állami szolgáltatók. A mai, magukat - valami általam ismeretlen oknál fogva - jobboldalra soroló emberek összes kívánsága abban a rendszerben volt megvalósítva.
kalasnyikov
2011. december 15. 04:31
Fenomenális és kiválóan müködő országok egész sorát tudom produkálni amelyek fiskális politikájában és pénzügyi hierarchiájában ismeretlen az ilyen pszáf féle fosómosoda. A jegybank tölt be minden ilyen funkciót a piacra bocsátott pénztömeg ellenőrzésével, egyéb kamat és pénzügyi szolgáltatáspolitikai ajánlással.
Winston Smith
2011. december 14. 23:44
Gondolkodtam ezen a dolgon. 1)szinte biztos hogy úniós jogot sért -tehát értelmetlen. 2)Simort nem tudták/nem akarták leváltani eddig sem, tehát most sem akarják. 3)Egy dolgot akarhatnak: valamiféle trükkös törvénnyel "megkerülni" az úniós jogot, hogy ők mondhassák meg, mit csináljon a Simor. Ami ugye eleve bukta, hiszen a MNB-nak csak az ECB parancsolhat. Tehát én ebből azt szűrtem le, hogy itt már a kétségbeesett ötletelés folyik. Egyre újabb és vadabb elképzelések jönnek, egyre kisebb valóságtartalommal, ahogy a működésképtelen régi elképzelések sorra csődöt mondanak. Vagy tán ki akarnak lépni az EU-ból? Azt azért tán mégse. Vagy lehet hogy Brüsszelben mondtak valamit a Viktornak, amitől berágott? Lehet hogy már a papírokat égetik a Központban?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!