Politikai válság Romániában: a magyargyűlölő politikusok megóvták az Alkotmánybíróság döntését
George Simion beadványában azt állította, hogy az Alkotmánybíróság (CCR) december 6-i döntése rendkívül veszélyes precedenst teremt.
Szabó Máté azt szeretné, ha a testület megsemmisítené az „életvitelszerű közterületen való lakhatás” tilalmáról szóló szabályozást.
Szabó Máté azt kéri az Alkotmánybíróságtól (Ab), hogy semmisítse meg az „életvitelszerű közterületen való lakhatás” tilalmáról szóló szabályozásokat. Az ombudsman azután fordult a testülethez, hogy mind a Belügyminisztérium, mind a Fővárosi közgyűlés elutasította azt a kérést, hogy a kifogásolt rendelkezéseket módosítsa.
A Fővárosi Közgyűlés májusban rendeletet hozott arról, hogy szabálysértés miatt pénzbírsággal lehet sújtani azt, aki a közterületet életvitelszerű lakhatás céljára használja, illetve erre a célra használt ingóságait a közterületen tárolja. Ezeket követően a szabálysértési törvény decembertől hatályos módosítása értelmében az úgynevezett életvitelszerű közterületen való lakhatás tilalmának ismételt megszegése már szabadság-elvonással (elzárással) vagy 150.000 forintos pénzbírsággal sújtható.
Az ombudsman közleményében kiemeli, hogy már júliusban is megállapította, hogy az önkormányzatoknak adott indokolatlanul tág felhatalmazás a „rendeltetésszerű” közterület-használattal ellentétes magatartások szankcionálására „nem felel meg a jogállami követelményeknek”. Az e felhatalmazás alapján született, a hajléktalanságot szankcionáló fővárosi rendelet pedig „sérti az érintettek egyenlő méltósághoz való jogát”. Az ombudsman megállapítása szerint „a diszkriminatív, célzottan a hajléktalanok ellen irányuló szankciók jogi szempontból is értelmetlenek és elfogadhatatlanok, az eleve kiszolgáltatott helyzetben lévő emberek számára a folyamatos jogi fenyegetettség légkörét teremtik meg”. A hajléktalanság, mint élethelyzet önmagában vett kriminalizálása eleve összeegyeztethetetlen az érintettek alapvető jogaival és a jogállami büntetőjog normáival.