Szép ajándékot kapott Sopron, épp a Hűség Napján (VIDEÓ)
A mai útátadást úgy is tekinthetjük, hogy összekötöttük a burgenlandi magyarokat az erdélyi magyarokkal.
Örül, hogy Magyarország már nem „válságtéma”, az államadósságot legyőzendő ellenségnek tekinti, és szomorú, amiért Nyugat-Európa gyanakvással tekint a nemzeti nézőpontra - egyebek mellett erről beszélt egy osztrák lapnak adott interjújában Orbán Viktor. A kétharmados törvények kapcsán elmondta, nem csinál titkot abból, hogy a gazdasági törvények terén megköti a következő kormányok kezét. Szerinte bizonyos dolgokban stabilitásra van szükség.
A legnagyobb példányszámú osztrák újságnak, a Kronen Zeitung című bulvárlapnak adott interjút a miniszterelnök. Orbán kifejtette, örömmel tölti el, hogy míg egy éve Magyarországot még Görögország előtt emlegették a válsággal összefüggésben, ma már nem „válságtéma” az ország. A kormányfő szerint az államadósságot ellenségnek kell tekinteni, és ha egy ellenséget nem győzünk le, akkor ő győz le minket. A miniszterelnök arra a felvetésre, hogy saját politikusi tevékenysége viták kereszttüzében áll, úgy reagált, egy politikusnak számolnia kell a bírálatokkal.
Beszélt arról is, hogy az élet minden területén fontosnak tartja az egyéni szabadságot, és ugyanilyen fontosnak a nemzet szabadságát. Szomorúnak tartja, hogy Nyugat-Európában gyanakvással tekintenek a nemzeti nézőpontra, szerinte ez Európa egyik gyengesége. Hozzátette: a 27 tagállam nemzeti identitásai nélkül az Európai Unió csak egy nagy bürokratikus monstrum volna. „Nem a nemzeti érzelmektől, hanem a mesterséges ideológiáktól kellene tartani” - vélekedett. Elmondta azt is, hogy szerinte a demokrácia szolgálja a legjobban egy nemzet érdekeit. A neki autoriter kurzust tulajdonító bírálatokkal kapcsolatban kijelentette, Magyarországon a köztársaság legfelső hatalmi szerve továbbra is a parlament s hogy magas állami szervek vezetőit eddig is hosszú időtartamra nevezte ki az Országgyűlés. „Csak olyan kinevezéseket hajtottam végre, amelyekhez jogom volt. Olyan emberekkel, akik tönkretették az országot, nem akarok együttműködni” - tette hozzá.
Orbán kitért arra is, hogy a kétharmados törvények gyakorlati, és nem ideológiai kérdéseket rendeznek. „Egy ponton terjesztem ki a kétharmados törvények körét: a gazdasági törvények terén. És nem csinálok titkot abból, hogy ebben a vonatkozásban megkötöm a következő kormány kezét. És nem csak a következőét, hanem a következő tízét” - tette hozzá. Szerinte bizonyos dolgokban stabilitásra van szükség, amelyet meg lehet változtatni, de csak konszenzussal.
Arra a felvetésre, hogy a kormány egykulcsos adót és alacsonyabb iparűzési adót is tartalmazó gazdasági programja bátor, de kockázatos is, azt válaszolta, az IMF-fel kötött hitelszerződést lejárni hagyni volt kockázatos, de a kormány szerint az országnak a saját lábára kell állnia. „Visszatértünk a pénzügyi piacokra, ahol nincsenek politikai előírások. Másként fogalmazva egy fűtött istállóból kimentünk a szabadba, ahol hideg van és metsző szél. De ilyen a szabadság” - fogalmazott. Orbán szerint most az a kérdés, hogy a pénzügyi piacok szereplői készek-e Magyarországon befektetni a pénzüket. Ehhez stabilitásra és bizalomra van szükség. „Ha most hibázunk, senki nem fog bízni bennünk” - tette hozzá.