Így kritizál a Velencei Bizottság

2011. június 09. 16:01

A sarkalatos törvények túlzottan széles körű alkalmazása, az alkotmány preambulumában fellelhető ellentmondásos kitételek, a Költségvetési Tanácsra vonatkozó szabályok, a szabályozó testületek függetlensége, az alkotmánybíróságra vonatkozó szabályok, valamint az AB elnökének kiválasztása, illetve kompetenciáinak korlátozása miatt aggódik az Európa Tanács alkotmányügyekért felelős intézménye, a Velencei Bizottság.

2011. június 09. 16:01

A fejlemények a jelenlegi kormánykoalíció azon törekvését tükrözhetik, hogy megszilárdítsák hatalmi pozícióikat és politikai befolyásukat - szól a Velencei Bizottság véleménye, amelyet a hvg.hu idéz. Az Európai Parlament júliusi plenáris ülésén tervezi napirendre tűzni a vita utáni szavazást.

Az ügyért az Európai Bizottságban felelős Viviane Reding szeretne időt nyerni. Érvelésében úgy vélekedett, hogy a 2012 januárjában életbe lépő új alkotmányt csak az azt értelmező sarkalatos törvények elfogadása után elemezheti az EB.

Összesen 46 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
drkovax
2011. június 10. 10:09
A "sarkalatos törvények" ugyanúgy 2/3-osak mint az Alkotmány (vagyis tkp együtt adják ki a tényleges alkotmányt, mint elvi keret és konkrét tartalom). Így addig nem lehet értelmezni sem a hazai szabályozás és a nemzetközi szerződés ütközését, amíg csak a keretek ismertek a tartalom nem. Max akkor, ha olyan szintű ütközés van, hogy a keret eleve kizár _minden_ olyan tartalmat ami nem ütközik a nemzetközi szerződésbe. A "nem létezik" bizonyítása meg azért nem oly egyszerű ... Másrészt meg nem csak személyek, közösségek, országok szintjén sem lehet megkülönböztetést alkalmazni. Tehát a Velencei Bizottság (és persze az EP) esetében az lenne a minimum, ha a kritika megfogalmazása mellett, ha azt jogosnak tartja, akkor mindazoknak az országoknak is tegyen ajánlást, ahol ugyanaz, vagy még problematikusabb a szabályozás. Anélkül ez szakmailag is alkalmatlan kritika ...
HSL
2011. június 10. 00:35
vezérkomment? :)
lastres
2011. június 09. 23:46
Persze amikor a szlovák nyelvtörvényt kritizálja ugyanez a bizottság, akkor attól hangos a jobboldali sajtó, hivatkozik rá orrba szájba - akkor nincs ez a "külföld ne szóljon bele". Nem kettősmérce ez egy kicsit?
z.marian
2011. június 09. 21:33
A Velencei Bizottság csak egy véleményező szerv, más kompetenciájuk tudtommal nincs is. De mindegy is. Az EU-ban minden állam szuverén joga saját tetszése szerinti alkotmányt készíteni. Másoknak még véleményezni sem illene, nem hogy az uniós parlamentben veszik a szájukra a magyar alaptörvényt a szlovákok meg a románok, mert aggódnak a magyar demokráciáért. Éppen ők, akik lassan már a "magyar" szót is betiltanák. Nevetséges az egész. Alantas és hamis történet ez is, ízig-vérig.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!