Amennyiben érvényes, zárószavazás előtti módosító javaslatok kerülnek a Ház elé, már hétfőn sor kerülhet az alkotmánytervezet záróvitájára. Az új alaptörvényt hétfői elfogadása esetén a köztársasági elnök várhatóan húsvéthétfőn írja alá.
Az alkotmánytervezet záróvitájára is sor kerülhet hétfőn, amennyiben érvényes, zárószavazás előtti módosító javaslatok kerülnek a Ház elé. A képviselők ebben az esetben a kora délutáni órákban szavazhatnak az elfogadása esetén jövőre életbe lépő új alaptörvényről.
A Fidesz-KDNP által benyújtott javaslat parlamenti vitája március 22-én, Kövér László házelnök előterjesztői felszólalásával kezdődött. A Magyarország alaptörvénye című javaslat összesen négy ülésnapon át tartó általános vitájában Szili Katalin volt házelnök, független képviselő alkotmányjavaslatához is hozzászólhattak a képviselők, de azt végül nem bocsátották részletes vitára. Az MSZP és az LMP mindvégig távol maradt az alkotmányozás parlamenti szakaszától.
A kormánypárti alkotmányjavaslathoz a vita alatt több mint 150 módosító javaslatot nyújtott be a Fidesz és a KDNP frakcióvezetője. Az Országgyűlés - a változtatásokról szóló, április 1-jén és 4-én tartott részletes vita után - egyebek mellett az önvédelemhez való jog, illetve a ténylegesen életfogytig tartó szabadságvesztés alaptörvénybe emeléséről döntött. A képviselők az április 11-i szavazáson elvetették például a kiskorúak után járó szavazati jog megadását, valamint azt is, hogy az alkotmány végén feltüntessék az igennel szavazó képviselők nevét.
Az új alaptörvényt hétfői elfogadása esetén Schmitt Pál köztársasági elnök várhatóan április 25-én, húsvéthétfőn, ünnepélyes keretek között írja alá.
Az Országgyűlés hétfői napirendjéről az Index cikkében olvashatnak bővebben. Az FN.hu az alaptörvény módosításait gyűjtötte össze, míg a Hírszerző és az Origo Orbán Viktor szerepével foglalkozik az 1989-es alaptörvény kidolgozásában.