Mit gondol magáról a politikai elit?

2011. január 06. 10:44

Négyszáz, a kutatók által a politikai elithez sorolt embert faggattak ki. Nagy az ellentét a politikusok önképe és a róluk kialakult kép között - írja a Népszabadság.

2011. január 06. 10:44

Az MTA Politikatudományi Intézete és Etnikai-Nemzeti Kisebbségkutató Intézete által készített felmérésben többek között a gazdasági, a politikai és a kulturális elit származását, iskolázottságát, karrierjét, értékrendjét, politikai nézeteit vizsgálták.

Átlagéletkoruk 54 év, 34 százalékuk falusi, 35 százalékuk vidéki városi, 31 százalékuk budapesti származású, 80 százalékuk férfi, 33 százalékuk szülei legfeljebb tanonc- vagy szakmunkásiskolát végeztek, 31 százalékuk volt MSZMP-, 25 százalékuk pedig KISZ-tag. Jelenleg 18 százalékuk tagja valamelyik pártnak. Túlnyomó többségük bölcsész vagy műszaki végzettségű. 92 százalékuknak van diplomája, harmaduk másoddiplomát is szerzett. A legtöbben beszélnek angolul, németül vagy oroszul. Szinte a teljes politikai elit az ELTE-re, a Corvinus Egyetemre vagy a Budapesti Műszaki Egyetemre járt.

A felmérés szerint a politikusok a társadalom egészéhez hasonlóan ritkán járnak el otthonról, nem élnek közösségi életet. A megkérdezettek közel fele mondta, hogy soha nem látogat szórakozóhelyeket. A közös iszogatás munka után szintén nem jellemző. Ritkán járnak múzeumba, az elit tagoknak valamivel több mint fele ritkán jár színházba és moziba is. A gyakori szabadidős tevékenységek közé csak a baráti látogatás és az éttermi vacsorázás fér bele - írja a Népszabadság.

Összesen 8 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
balbako_
2011. január 07. 17:01
Számomra a rendszerváltás legnyomasztóbb ténye az volt, hogy a hiedelmemmel ellentétben nem a kilencmillió kétszázezer ember vált politikailag aktívvá, ugyanis ennyi volt a pártonkívüli, hanem a nyolcszázezer párttag apadt le kétszázezerre, akik valamilyen pártban tevékenyen részt vesznek. Ez van. Azért, bár párttagságára senki ne legyen büszke, de felelősség tekintetében egy "mezei párttag" és a függetlenített garnitúra között óriási a különbség. A KISZ tagságra fokozottan igaz az állításom. Minden esetre kihalásos alapon ez is megszűnik egyszer.
MakkA
2011. január 06. 18:18
Látszik az országon, hogy az elit nem jár a nép közé. Fingjuk sincsen, hogyan élnek azok, akiket a törvényeiknek hála saját otthonukban megfagynak, tizenéves rablógyilkosok által agyonveretnek. ma
virág andrás
2011. január 06. 17:35
Úgy látom, ez az írás nagy port kavar...
56október
2011. január 06. 17:19
Nekem elég, hogy én tudom, mit gondolok róluk...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!