Elemző: Világszinten is odafigyelnek Orbán Viktorra (VIDEÓ)
Fricz Tamás szerint „az amerikai befolyás az Unióra nézve egy régi dolog. Így Donald Trumpot figyelembe kell vennie a brüsszeli elit tagjainak.”
Négyszáz, a kutatók által a politikai elithez sorolt embert faggattak ki. Nagy az ellentét a politikusok önképe és a róluk kialakult kép között - írja a Népszabadság.
Az MTA Politikatudományi Intézete és Etnikai-Nemzeti Kisebbségkutató Intézete által készített felmérésben többek között a gazdasági, a politikai és a kulturális elit származását, iskolázottságát, karrierjét, értékrendjét, politikai nézeteit vizsgálták.
Átlagéletkoruk 54 év, 34 százalékuk falusi, 35 százalékuk vidéki városi, 31 százalékuk budapesti származású, 80 százalékuk férfi, 33 százalékuk szülei legfeljebb tanonc- vagy szakmunkásiskolát végeztek, 31 százalékuk volt MSZMP-, 25 százalékuk pedig KISZ-tag. Jelenleg 18 százalékuk tagja valamelyik pártnak. Túlnyomó többségük bölcsész vagy műszaki végzettségű. 92 százalékuknak van diplomája, harmaduk másoddiplomát is szerzett. A legtöbben beszélnek angolul, németül vagy oroszul. Szinte a teljes politikai elit az ELTE-re, a Corvinus Egyetemre vagy a Budapesti Műszaki Egyetemre járt.
A felmérés szerint a politikusok a társadalom egészéhez hasonlóan ritkán járnak el otthonról, nem élnek közösségi életet. A megkérdezettek közel fele mondta, hogy soha nem látogat szórakozóhelyeket. A közös iszogatás munka után szintén nem jellemző. Ritkán járnak múzeumba, az elit tagoknak valamivel több mint fele ritkán jár színházba és moziba is. A gyakori szabadidős tevékenységek közé csak a baráti látogatás és az éttermi vacsorázás fér bele - írja a Népszabadság.