Nemzetközi mozgásterünk sose volt ilyen tágas, mint az előttünk álló időszakban
...illetve jó esély mutatkozik a háború lezárására, az új gazdaságpolitika pedig komoly növekedést és béremelkedést fog hozni az előttünk álló esztendőben.
A Neue Zücher Zeitung kritizálja Orbán Viktort, míg a Frankfurter Allgemeine Zeitung szerint hagyni kellene a magyar kormányt, hogy a saját elképzeléseit valósítsa meg.
A Magyar Nemzeti Bank legutóbbi kamatemelése kapcsán közölt Magyarországról kommentárt pénzügyi rovatában a Frankfurter Allgemeine Zeitung. A cikk szerzője, Hanno Mussler szerint a jegybank a kamatemeléssel csak a forintot akarta védeni a kormány irányvonalát ért nemzetközi bírálatokkal szemben. Rámutat, hogy a bankadó miatt főként a külföldi pénzintézetek szitkozódnak. „A nemzetközi befektetők viszont jóformán megsértődtek azon, hogy Magyarország megpróbálja a maga útját járni” - írja. Az elemző úgy véli, hogy a rendszerváltást követően a kormányok túlságosan is hallgattak angolszász tanácsadóikra, és körüludvarolták a multinacionális cégeket. Kelet-Európa egyetlen más országában sem folyósítottak a bankok annyi hitelt svájci frankban, mint Magyarországon - írja. Mussler szerint a frankhitelek megtiltása és az államháztartás szanálásának megindítása talán nem tűnik igazán tartósnak, ám nem nevezhető sikertelennek. „Talán hagyni kellene a magyarokat, hadd menjenek a maguk feje után” - zárta kommentárját a FAZ.
A FAZ-nál jóval kritikusabb hangot ütött meg a Neue Zürcher Zeitung csütörtöki számában megjelent, Magyarország Moody's általi leminősítése kapcsán írt cikkében. A szerző szerint az, hogy az Orbán-kormány sietősen megvalósított gazdaságpolitikája tekintélyes közgazdászokból kritikát vált ki és kétkedésre talál a vezető nemzetközi hitelminősítőknél, el kellene hogy gondolkodtassa a Fidesz vezetőjét. Ám a jelek szerint a miniszterelnökről és „hozzá időnként átlátszó indítékokból hű követőiről” minden kül- és belföldi kritika lepereg - írja. A cikk kitért arra, hogy gazdasági szakértők kételkednek a parlamenten „lázas törvényhozói sietséggel átkorbácsolt” drasztikus gazdaságpolitikai intézkedések sikerében. Az írás szerint az Európai Unió „némi aggodalommal várja egy olyan tagország elnökségét, amelyben a kormány gyakorlatilag korlátlan hatalomra támaszkodhat” - írta a NZZ.