„A modern jogállam gátolja az igazságtételt”

2010. november 26. 13:32

Szabó Máté egy konferencián arról beszélt, hogy a modern jogállamok alapvető ideái megnehezítik a történelmi igazságtételt. Ennek oka az ombudsman szerint a visszamenőleges hatály tilalma.

2010. november 26. 13:32

Szabó Máté ombudsman pénteken a Húsz éve Szabadon nevű konferencián Budapesten kijelentette: „A modern jogállam alapelvei megnehezíthetik a történelmi igazságtételt a visszamenőleges hatály tilalma miatt”. Szerinte a autoriter korszak utáni diskurzoshoz  egységes igazságosság-felfogásra és kedvező nemzetközi feltételekre van szükség.

A konferencián Mikolaj Czesnik lengyel politológus a lengyelországi alacsony választási részvételről tartott előadást. A politológus szerint veszélyeztetheti az egyenlőséget az, ha az alacsony részvétel következtében egyes társadalmi csoportok felülreprezentáltak a voksoláson.

Csáky Pál szlovákiai magyar politikus a rendezvényen kifejtette: „A demokrácia csak egy esély, és nem csodaszer, bár az emberek általában véve jobb körülmények között élnek a demokráciában, mint a korábbi autoriter rendszerben”. A politikus szerint az előző rendszer hazugságokra épült, ezért mindenképpen el kellett buknia.

Összesen 9 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
drienovác
2010. november 29. 09:12
márhogy itt és jogállam? miről beszél ez az ember? jogállamban büntetlenül lehet olyanokat csinálni, amit a bajnai tett a hajdúbét szállítóival? vagy amita megyeri híd alvállalkozóival csináltak? ami miatt szegeden elkezdtek lebontani egy lakóparkot az alvállakozók? ha ez a jogállam, meg ez az igazságszolgáltatás, akkor köszi, inkább találjunk ki valami mást!
drieno
2010. november 26. 17:39
ha a játszó személyek ugyanazok, a demokrácia is lehet iszonyatos - lásd az elmúlt 8 évet, ugyanúgy következmények nélkül vertek meg ellenzéki tüntetőket, mint a kádár rendszerben, csak a vezető erő nem mszmp volt, hanem az utódpárt maszop, a demokráciát a saját arcukra bírták formálni, intézményeit megcsúfolni - és csak nagyon lassú lehet a változás, mert alsó és középszinten tömegesen be vannak ágyazva a rendszerbe, továbbá igen komoly tőkével rendelkeznek a prominensek - igaz, hogy nem túl erkölcsösen, de a saját maguk által alakított jogrendszernek megfelelően szerezték, a közösből....
HSL
2010. november 26. 16:56
Mátékám, a) az emberiség elleni bűnök nem évülnek el b) a Lusztrációs törvény nem igényel visszamenőleges hatályt Kérdezze csak lengyel partnereit, azok már túl vannak ezen sikeresen, jogállamian.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!