Népszavazás lesz a szerencsi erőműről

2010. szeptember 23. 17:38

Helyi népszavazást is tartanak az október 3-i önkormányzati választással egy időben Szerencsen. A referendum kérdése bár nem közvetlenül, de ez lényegében a borsodi város határába tervezett szalmatüzelésű erőműről szól.

2010. szeptember 23. 17:38

Véleménynyilvánító népszavazást tartanak Szerencsen október 3-án a Szerencs és Környéke Fejlődéséért Egyesület kezdeményezésére, a szavazólapon egy kérdés szerepel: „Fontosabbnak tartja-e a Szerencs hagyományaira épülő iparfejlesztést és az ehhez kapcsolódó munkahelyteremtést, mint a világörökség védőzónájába történő tartozást?”.

A kezdeményezés előzménye, hogy Szerencsen a BHD Hőerőmű Zrt. munkahelyteremtéssel járó szalmatüzelésű erőművet kíván építeni, ezt többek között a Tokaj-hegyaljai szőlészek, borászok, civil szervezetek ellenzik, mivel a világörökség részeként nyilvántartott történelmi borvidéken egy ilyen ipari létesítményt nem szabad felépíteni. 

Összesen 8 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
elio
2010. szeptember 23. 20:57
a biomasszát nem villamosenergia-termelésre szokás használni jobb helyeken, többtíz MW kapacitású erőművekben, hanem hőtermelésre helyi igényeket kielégítő 1-2 MW-os erőművekben. Ott van pl. Svédország erre. - utóbbinak jóval jobb a hatásfoka, vagyis nem pazarolja a biomasszát, ami még ha meg is újul, de nincs belőle korlátlan mennyiség, mint ahogy a szükséges földterületből sem az alapanyag megtermesztéséhez... - helyi hőtermelés céljára elég biomassza gyűjthető erre a környékről, akár mezőgazdasági "hulladékból". Ezzel szemben a tervezett szerencsi erőműhöz több megyéből kellene összehordani a cuccot, s ha az energiafű, akkor ráadásul intenzív műveléssel termesztik (se nem fenntartható, se nem munkaintenzív, vagyis az a földterület kevés embernek ad munkát) - a tervezet hőerőműbe se dolgoznának túl sokan, eléggé automatizáltan tud egy ilyen üzemelni. Egy nagy ilyen erőmű helyett sok kis hőtermelő egység közvetlenül is több munkahelyet ad. ez az egész erőmű-ötletet a rossz szerkezetű megújuló energia támogatási stb rendszer motiválta, ahol vmiért csak az áramtermelésre jár támogatás, hőre nem (vagyis a rosszabb hatékonyságú van egyáltalán támogatva...)
lastres
2010. szeptember 23. 18:04
Ilyen szar manipulatív kérdést hogyan engedhetett át választási bizottság? Mióta hagyomány Szerencsen a szalmaégetés?
Django
2010. szeptember 23. 17:41
A civil szervezetek soha nem fognak munkahelyeket teremteni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!