Schmitt és a pártállam

2010. június 30. 09:45

Semmilyen bizonyítható kapcsolatban nem állt az állambiztonsággal Schmitt Pál, azonban az irányítása alatt álló intézményekre különösen odafigyelt a pártállam - írja a Hírszerző.

2010. június 30. 09:45
Schmitt Pál nem állt bizonyítható kapcsolatban a pártállami állambiztonsági szolgálattal, azonban hallgatólagosan tudomást kellett vennie a körülötte tevékenykedő ügynökök, SZT-tisztek, társadalmi kapcsolatok tevékenységével - írja a Hírszerző. Schmitt rendszerváltást megelőző karrierjéről a Mozgó Világ közölt összefoglalót, ebből kiderült, hogy Schmitt 1961-ben a duisburgi vébén disszidálni akart, azonban meggondolta magát, mégis fél évre eltiltották a sporttól. Egy adoma szerint Kádár János és Aczél György egy vadászaton beszélgettek a vívók csapatvezetőjével, Schmittet később Aczél titkárságáról hívták, hogy mondja meg, melyik egyetemre szeretne menni.
 
Schmitt a Közgáz után az Astoria szálló éttermének üzletvezető-helyetteseként kezd dolgozni, majd igazgatóhelyettes lesz, később pedig a Fórum szálló élére kerül. Egy év múlva a Népstadion és Intézményei vezetője, három év múlva pedig egyszerre lesz az Országos Testnevelési és Sporthivatal elnökhelyettese, a Magyar Olimpiai Bizottság főtitkára, és a Nemzetközi Olimpiai Bizottság tagja.
 
Ugyan az állambiztonság a világversenyekre utazó olimpikonokat, a külföldiek által gyakran látogatott szállodákat és a magyar sport szereplését meghatározó szervezeteket igyekezett szemmel tartani, azonban semmilyen bizonyíték nincs arra vonatkozóan, hogy Schmitt Pált beszervezték volna - írja a lap. Schmitt azonban szállodavezetőként, és OTSH elnökhelyettesként olyan helyeken dolgozott, ahol folyamatosan jelen voltak a belügy szigorúan titkos állományú tisztjei, illetve társadalmi kapcsolatokért felelős emberei: vagy beszerveztek valakit a meglévő kollektívából, vagy egy ügynököt delegáltak valamilyen fedett posztra. A Hírszerző egy történész forrása beszámol arról, hogy fontos nyugati vendégeket gyakran bepoloskázott szobákban helyeztek el, illetve gyakran kutatták át a vendégek szobáját.
 
Az OTSH intézte a sportolók privilégiumszámba menő külföldi utazásokat, ezért ha a belügy felkereste a hivatal valamelyik munkatársát, az nem zárkózhatott el az elbeszélgetés elől. A 70-es, 80-as évektől kezdve azonban csökkent a beszervezett személyek száma, inkább az informális keretekre helyezték a hangsúlyt, így jóval kevesebb dokumentum tanúskodik tevékenységükről, a rendszerváltás felé közeledve pedig nő az eltűnt, megsemmisített, illetve máig titkos akták száma.

Összesen 11 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
a. sz. tapasz
2010. július 01. 15:13
"Schmitt 1961-ben a duisburgi vébén disszidálni akart (...) Schmittet később Aczél titkárságáról hívták, hogy mondja meg, melyik egyetemre szeretne menni." Micsoda váratlan fordulat! Akinek van füle hozzá, tudja hogy minek köszönheti Palink ezt és a következő csodás karriert. Sajnos a dokumentumokat valószínűleg elvitték a Méhbe. Az ilyen alakokra "demokráciában" is szükség lehet.
slomovicz
2010. június 30. 11:42
A cikk a szarszétkenés általánosan ismert technikáját alkalmazza. Lehetett volna a szalagcim ilyen is: "Schmitt Pál - nem volt ugyan ügynök- de látott már ügynököket! És arról is tudomása volt, hogy amerikában verik a négereket!"
Nhalasz9
2010. június 30. 11:23
Ez is csak azt bizonyítja, hogy odafigyel a munkájára! Precíz ember!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!