Drága barátaim, megint házhoz megyek a pofonért
Én nem akarok egy pukkancs, sértett, nárcisztikus, hazudozós, bosszúálló, populista elnököt.
Tölgyessy Péter szerint egyelőre nagyon keveset tudunk arról, mit akar a leendő magyar kabinet. Nyilvánvaló: a kormányzás alapvető stratégiai irányának eldöntése még sokban hátra van.
Az MR1-en beszélő Tölgyessy Péter egyetértett azzal, hogy a Fidesz gazdasági tervei lassan körvonalazódnak, aminek a fő oka szerinte az, hogy ezen a területen sem születtek még meg az alapvető stratégiai döntések. Az elemző azonban úgy véli, a bizonytalanságot tovább növelte, hogy az utóbbi hetekben alaposan megváltozott a világgazdasági helyzet.
Orbán Viktor nyilatkozatai szerint szabályos adóforradalom elindításával kellene kibillenteni Magyarország gazdaságát stagnáló helyzetéből. A leendő miniszterelnök megszólalásaiból, de a körülötte lévő közgazdászok megnyilvánulásaiból is látszik, hogy az új kormánynak a gazdaságpolitikai credója lényeges pontokon valóságos szakítást jelent az elmúlt húsz év alatt jobbára meghatározó régi reformközgazdász világlátással – mondta Tölgyessy.
Az elemző szerint minden nagyobb áldozathozatal, reformkísérlet nélkül alapvetően a belső piacokra és az adócsökkentésre alapozva akarja beindítani a Fidesz a magyar gazdaságot. A jobbára hitelből indított adócsökkentést később a remélt növekedés finanszírozná. Tölgyessy szerint fölöttébb valószínűtlen, hogy ezt így, ahogy akarja a Fidesz, elfogadná akár a Valutaalap, akár az Európai Unió.
Az elemző úgy véli, a problémák sokkal mélyebbek, mint a kétségtelen túladóztatás. Értékvilágbeli bajok és nagyon mély szerkezeti gondok vannak a magyar társadalomban, amelyeket önmagában az adócsökkentés nem old meg, sőt, azokat tovább éltetheti. Tölgyessy úgy véli: egyelőre nehéz megmondani, hogy a Fidesz mit is akar pontosan. Ám az máris látható: az egyelőre csupán néhány körvonalában kirajzolódó új gazdaságpolitika úgy kísérli meg lényegileg új utakra vinni a magyar gazdaságot, hogy jelentősen csökkenjen a választók gyors csalódásának veszélye, ám általa érezhetően megnőnének a gazdasági kockázatok.