Ami az előbbit illeti, a migráció visszaszorítását megcélzó, 2016-ban elfogadott Törökország és EU közti megállapodás már akkor kiválóan érzékeltette, hogy Brüsszelnek valójában elemi szüksége van az Ankarával ápolt reálpolitikai kapcsolatra függetlenül attól, hogy e megállapodás az évek során számtalan csorbát elszenvedett. Mi több, a Közel-Keletről eredő migrációs hullám megfékezésével összefüggésben egyelőre nem látható Erdogan elnök személyén kívül alternatív garancia. Ez pedig Európa szemszögéből kedvező politikai alkunak tűnik, kifejezetten annak tudatában, hogy Tökországban jelenleg is legalább négymillió, eredetileg az európai jólétre vágyó menekült torlódott fel.
De ha a bevándorlás kérdését félretesszük, és kizárólag a kontinensünket – és áttételesen a civilizált világunkat – érintő legégetőbb veszély szemszögéből, a háború alakulása okán kerül górcső alá Erdogan győzelme, szintén
megkerülhetetlen egy stabil vezetésű és olyan következetes külpolitikával rendelkező Törökország szerepéről beszélni,
amely nemcsak az eszkalációt, hanem az elhibázott brüsszeli szankciókat is ellenzi, de ami a legfontosabb, a béke pártján áll.
Ezen a ponton fontos aláhúzni, hogy a török elnök békepárti politikája – amely számos magyar és nemzetközi felmérés szerint is egyértelműen a legnépszerűbb álláspont a választópolgárok között – nem ad hoc jelleggel, az elnökválasztások előtti néhány hétben, hanem már az Ukrajna területén elindított orosz katonai művelet után egyből körvonalazódni látszódott. Nem véletlen, hogy Erdogan személyét a háborúpárti Brüsszelből és Washingtonból egyaránt élesen bírálják, hiszen a török elnök azon kevés vezetők egyike, aki Oroszország kapcsán már az első perctől kezdve egy sokkal kiegyensúlyozottabb hozzáállást sürgetett a Nyugat részéről annak érdekében, hogy elkerülhető legyen egy, a mostanihoz hasonló, gazdaságot és energetikát érintő nemzetközi sokkhatás.
Hogy az Erdogan-féle Törökországnak ezen felül milyen fontos szerepe lehet egy potenciális, Moszkva és – a Washingtonnal szinkronban mozgó – Kijev között húzódó kommunikációs csatorna létrehozásában, hűen érzékeltetik azok a tavaly nyáron lendületbe hozott nagyszabású török diplomáciai erőfeszítések, amelyek lehetővé tették, hogy újra indulhasson, majd különösebb fennakadások nélkül a mai napig működhessen a fekete-tengeri gabonaexport. Belátható, hogy e politikai előrelépés nemcsak a háborús felek közti diskurzus lehetőségének kiharcolása miatt számított figyelemreméltónak, hanem az egyébként életbevágóan fontos, globális élelmiszer-ellátás stabilitás garantálásának szempontjából is.