A populizmus korlátai

2022. november 04. 17:09

Benjamin Netanjahu, az izraeli választás győztese nem állt elő gazdaságpolitikai elképzeléseivel, csak az emberek érzelmeire hatott.

2022. november 04. 17:09
null
Rónay Tamás
Rónay Tamás
Népszava

„A jobboldali populizmus legnagyobb újítása és egyben veszélye, hogy képviselői felismerték, miként lehet kijátszani a demokratikus játékszabályokat: nem kellenek programok, a nagy visszatérő, Benjamin Netanjahu, az izraeli választás győztese nem állt elő gazdaságpolitikai elképzeléseivel, csak az emberek érzelmeire hatott. Ez a stratégia kiválóan működik: mintha egyfajta tömegpszichózisnak lennénk tanúi. Ennek az alapja az ellenségkép kreálása, a hamis üzenetek folyamatos ismételgetése. Nincs szükség erkölcsre, politikai korrektségre, Netanjahu a rasszista ultraradikális szélsőjobboldallal is képes volt összefogni, így a hatalomba való visszatéréséért a mérsékelt jobboldal sem lelkesedik.

(...)

Ám meglepetéssel tapasztalhattuk: a brazil demokrácia az amerikainál is érettebbnek bizonyult. Miután Bolsonaro a végeredmény bejelentése után nem ismerte be vereségét, saját szövetségesei gyakoroltak rá nyomást: ne kérdőjelezze meg az alkotmányt, az szent és sérthetetlen. Így kedd este Bolsonaro megszólalt, s ugyan nem ismerte el Luiz Inácio Lula da Silva győzelmét, de közölte, hű marad az alaptörvényhez. Támogatói még tettek egy kísérletet: több száz utat zártak el, amivel szemben azonban keményen fellépett az igazságszolgáltatás és Bolsonaro félszívvel a zendülők akcióját is kénytelen volt elítélni. Állítólag megszólalása előtt a hadsereggel is egyeztetett, de a tisztek is jelezték, szó sem lehet az alkotmány felrúgásáról. Aligha következik be az, ami az Egyesült Államokban, ahol Trump a választási eredmény el nem ismerésével, ennek folyamatos ismételgetésével is megfertőzte hívei lelkét.

Brazília példája alapján még a populistákat is sarokba lehet szorítani. De a szélsőséges mozgalmak legnagyobb ellenségei saját maguk. Dániában a baloldal győzelme a keddi választáson annak is köszönhető, hogy a szélsőjobb szétesett, az történt, ami korábban Hollandiában. Németországban az AfD-t is hasonló sors fenyegeti. Az elmúlt napok eseményeink legfőbb tanulsága: a világ jobbra fordulása nem állt meg, de a helyzet nem reménytelen.”

Nyitókép: RONALDO SCHEMIDT / AFP

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 40 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Robertoo
2022. november 05. 23:53
" ........ csak az emberek érzelmeire hatott. " Pubi! Segítek! 'Csak' megnyerte a választást. Nem kicsit. .... Csak.
amca
2022. november 05. 15:56
Rónai. Megnéztem a Népszahra impjét. Megnéztem az izraeli Haarec impjét. Különbség?? A Hun -Magor népszahránál sokkal több a zsidó.
Bokros Birka
2022. november 05. 09:36
Rónay elvtárs maradjunk a proletár diktatúra korlátjánál.
GyurkaPista
2022. november 05. 09:13
Izrael kísértetiesen hasonlít Magyarországra. Bibi sztori szinte azonos az OV sztorival. Fiatalon lettek meghatározó politikusok, majd miniszterelnökök, 1 ciklus után buktak, majd tanultak belőle, visszajöttek és tizenvalahány év ótat kirobbanthatatlanok, megkerülhettelenek. Jobbos, konzervatív gondolkodás, de közel sem szélsőséges, ahogy azt a nyugati libsi média állítja, csupán a saját népüket képviselik globális érdekekkel szemben. Ezért is utálják őket egyformán... Soros a közös nagy globális ellenfél, ellenben mindketten remek kapcsolatot ápolnak Trumppal... Két kis ország, sokkal nagyobb súllyal mint amit a méretük predesztinálna... Ráadásul földrajzilag körbevéve történelmi ősellenségekkel, akikkel kibékíthetetlenek az ellentétek évezredek óta. Ennek ellenére törekszenek a békére, ez alattuk (Viktor és Bibi alatt) sokkal sikeresebb, mint előtte bárkinek az elmúlt 100 évben... Bibi békét köt olyan ősellenségekkel mint szaud arábia, Orbán meg a szerbekkel, miközben a V4 élére áll, és a háborúig annak szellemi vezére... Még a történelemben, talán származásban is lehetne közös pontokat találni, főleg ha behozzuk a "kazár vonalat", ráadásul két "örök elégedetlen, puffogó, okoskodó" nemzet, akik mégis a népességszámuk arányánál sokkal-sokkal többet tettek le a világ asztalára az átlagnál, főként a tudományok és kultúra terén egyaránt... Mindkét társadalom 2/3-ában jobboldali, amin túl van egy szélsőjobbos kisebbsége, valamint egy kb 1/3-os szélsőlibsi, hazaellenes, rendkívül hangos kisebbsége, akik sajnos sokkal erősebben reprezentáltak a médiában a közéletben, mint az indokolt lenne, ezáltal komoly hangulatpusztítást végezve az egész társadalomban... Szóval van hasonlóság, sőt, egyezés rendesen!!! :D Nem is tudnék más országot felhozni - csak Izraelt - akivel ennyi közös dolgot találnék, és ez azért elgondolkodtató, számomra roppant érdekes...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!