Az Aszad-rezsim kiiktatása ajándék Izraelnek – de Törökország és az USA is jól járt vele
Korábban hatszázezer ember halt meg a polgárháborúban, a véreskezű elnök kitartott, most azonban rendszere elvesztette külső és belső támasztékait.
Benjamin Netanjahu, az izraeli választás győztese nem állt elő gazdaságpolitikai elképzeléseivel, csak az emberek érzelmeire hatott.
„A jobboldali populizmus legnagyobb újítása és egyben veszélye, hogy képviselői felismerték, miként lehet kijátszani a demokratikus játékszabályokat: nem kellenek programok, a nagy visszatérő, Benjamin Netanjahu, az izraeli választás győztese nem állt elő gazdaságpolitikai elképzeléseivel, csak az emberek érzelmeire hatott. Ez a stratégia kiválóan működik: mintha egyfajta tömegpszichózisnak lennénk tanúi. Ennek az alapja az ellenségkép kreálása, a hamis üzenetek folyamatos ismételgetése. Nincs szükség erkölcsre, politikai korrektségre, Netanjahu a rasszista ultraradikális szélsőjobboldallal is képes volt összefogni, így a hatalomba való visszatéréséért a mérsékelt jobboldal sem lelkesedik.
(...)
Ám meglepetéssel tapasztalhattuk: a brazil demokrácia az amerikainál is érettebbnek bizonyult. Miután Bolsonaro a végeredmény bejelentése után nem ismerte be vereségét, saját szövetségesei gyakoroltak rá nyomást: ne kérdőjelezze meg az alkotmányt, az szent és sérthetetlen. Így kedd este Bolsonaro megszólalt, s ugyan nem ismerte el Luiz Inácio Lula da Silva győzelmét, de közölte, hű marad az alaptörvényhez. Támogatói még tettek egy kísérletet: több száz utat zártak el, amivel szemben azonban keményen fellépett az igazságszolgáltatás és Bolsonaro félszívvel a zendülők akcióját is kénytelen volt elítélni. Állítólag megszólalása előtt a hadsereggel is egyeztetett, de a tisztek is jelezték, szó sem lehet az alkotmány felrúgásáról. Aligha következik be az, ami az Egyesült Államokban, ahol Trump a választási eredmény el nem ismerésével, ennek folyamatos ismételgetésével is megfertőzte hívei lelkét.
Brazília példája alapján még a populistákat is sarokba lehet szorítani. De a szélsőséges mozgalmak legnagyobb ellenségei saját maguk. Dániában a baloldal győzelme a keddi választáson annak is köszönhető, hogy a szélsőjobb szétesett, az történt, ami korábban Hollandiában. Németországban az AfD-t is hasonló sors fenyegeti. Az elmúlt napok eseményeink legfőbb tanulsága: a világ jobbra fordulása nem állt meg, de a helyzet nem reménytelen.”
Nyitókép: RONALDO SCHEMIDT / AFP