Ez nem „cserbenhagyásos evangelizáció” – interjú a Ferenc pápa nevét viselő kávézó alapítóival
„Isten sosem fárad bele a megbocsátásba” – ha csak annyit ér el a Café Francesco, hogy ez a falára írt üzenet bevésődik a szívekbe, már megérte.
Miért akarhatja egy teológus azt, hogy az „ellenzéki hívek” elhagyják a „kollaboráns” egyházat?
„Vágvölgyi Gergely ma a Mandineren reagált tűpontos gondolatokkal Perintfalvi Rita Facebookon publikált írására, melyben az egyházak bojkottjára szólította az »ellenzéki hívőket«. A konzervatív portál főmunkatársa cikkének talán legerősebb kijelentésében arra hívja fel az olvasó figyelmét, hogy amikor valaki »politikai elvakultságánál fogva arra szólít fel, hogy bojkottálni kell az egyházat, az üdvösség forrásától szakítja el az őt hallgatókat«.
Ezen a gondolaton mennék én is tovább, de mindenekelőtt megfogalmaznék egy premisszát: Magyarországon az utóbbi években megjelent egy olyan réteg, amelyet hívhatunk liberális keresztény értelmiségnek, és amelynek a legfőbb jellemzője, hogy bár magát kereszténynek deklarálja, mégis az egyház tanításától eltérő véleményeket fogalmaz meg, és/vagy olyan intellektuális, illetve politikai erőkkel helyezkedik egy platformra, amelyek egyházellenesek.
Ennek az értelmiségnek a tagjai között vannak olyan teológusok, klerikusok, újságírók, akik erőteljesen hallatják a hangjukat: nyilvános megszólalásaikkal, kijelentéseikkel, a közösségi médián történő megosztásaikkal újra és újra az egyházi tanítással részben vagy egészben összeférhetetlen gondolatokat fogalmaznak meg, sokszor Krisztus nevében.
Közéjük tartozik Perintfalvi Rita is, aki sok megszólalásában teológusként, kvázi egyháztanítóként nyilvánul meg igen megfellebbezhetetlen stílusban, közben pedig olyan véleményeket fogalmaz meg újra és újra, amelyek a Szentírás és az egyházak, különösen pedig a Katolikus Egyház – melynek teológusa – tanaival ellentétesek.
A mai megosztása is ilyen: katolikus ember nem szólíthatja fel a híveket – bármely politikai meggyőződésük legyen is – az Egyház elhagyására, hiszen azzal, hogy a katolikus hívő az Egyházat elhagyja, az »üdvösség szentségét« hagyja el, Krisztus misztikus testét, melynek szerepe ezen a földön éppen az, hogy az embereket üdvözítse.
Miért akarhatja mégis egy teológus azt, hogy az »ellenzéki hívek« elhagyják a »kollaboráns« egyházat? Egyáltalán, hogyan gondolhatja, hogy az, hogy az egyház egyes tagjai – szerinte – hibás, sőt, bűnös döntést hoztak azzal, hogy egy általa rossznak tartott politikai erőre szavaztak vagy azt támogatták, az egész egyházi közösséget olyan szinten megrontja, hogy a megoldás annak elhagyásában rejlik?”
Kép forrása: Partizán YouTube-csatorna