Ha valamikor, most lenne esély egy külpolitikai konszenzusra

2022. április 14. 13:28

Az ellenzék itthon vereséget szenvedett, a kormány pedig nemzetközi téren elszigetelődött.

2022. április 14. 13:28
null
Hegyi Gyula
Hegyi Gyula
Index

„Szerencsés országokban a jelentősebb pártok között évtizedeken át külpolitikai konszenzus uralkodik, hiszen egy ország geostratégiai érdekeit a kormányváltás önmagában nem változtatja meg. A legközelebbi példa erre nyugati szomszédunk, Ausztria, amelynek nyugati súlypontú, de minden irányban nyitott külpolitikája 1955 óta csak árnyalatokban változik. A rendszerváltozás után Magyarország is ebbe az irányba indult el.

Az Antall-kormány rászorult a szocialistáktól átvett szakemberekre, Horn Gyula pedig a maga elfogadottságát is növelni akarta az ellenzéknek adott lehetőségekkel. Az első Orbán-kormányban már megjelent az ellenzék kiszorításának szándéka, de az uniós csatlakozás ügyében Martonyi János nagyjából fenntartotta az összpárti egyeztetést.

Magam 1994 és 2009 között az Európa Tanács, majd az Európai Parlament magyar tagjaként sok fideszes kollégával dolgoztam együtt. Személyesen végigéltem, ahogy Orbán Viktor a 2002-es veresége után módszeresen megszakított minden korrekt kapcsolatot a baloldali és liberális képviselőkkel, saját frakciójából pedig kiszórta a »galambokat«. 2010 után aztán nyíltan ellenségnek nyilvánította az ellenzéki pártokat, amit a külügyi apparátus lassan, de kénytelen volt követni.

Az ellenzék egy ideig még a konszenzus helyreállítását szorgalmazta, aztán Orbán nemzetközi rossz hírét látva egyre nyíltabban használta fel a külföldi pódiumokat és médiumokat a kormány elleni érvelésében. így jutottunk el máig, amikor az ellenzék itthon megalázó vereséget szenvedett, a kormány pedig nemzetközi téren tökéletesen elszigetelődött.”

Nyitókép: MTI/Kreml

 

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 45 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
barany
2022. április 15. 12:07
Ezzel a gyűlölettel átitatott ellenzékkel sajnos lehetetlen bármiféle, az ország érdekét szolgáló konszenzust kialakítani. És ez valóságos nemzeti tragédia. Ami egyértelműen az ellenzék halálos, történelmi bűne.
péterx
2022. április 15. 07:10
Az "elszigetelődés" maximum relatív lehet, hiszen az EU és a NATO stabil tagjai vagyunk. Az ellenzéknek itthon jót tenne, ha feladná a külföldi mószerolást. Erre szórványosan vannak is példák: ahogy ők maguk is néha mondják, az ellenzék ne a külföldtől várja Orbán megbuktatását. Ráadásul, a hazai választópolgárok többsége jól látja, hogy az ellenzék voltaképpen ellenük dolgozik. Aztán büntet is a voksaival.
Sphaerion
2022. április 15. 05:19
Szeretném felhívni a figyelmet arra, hogy minden megváltozott kb egy hónap alatt. És nem látom, hogy mi lenne a vezérlőelv a jövőre nézve. 1. A következő évtizedekre vonatkozó energiastratégiánkat a Rosszatommal kötött szerződésünk alapján Paks II. képezi. 2. Az olcsó földgáz az Oroszoktól jón. És nem tud máshonnan jönni. Vagy onnan jön, vagy nem jön. Esetleg néhány százalékot ki tudunk váltani sokkal drágábban máshonnan. 3. A kőolaj feldolgozásunk az Ural típusú olajra épül, ha az északi Brent olajra akarunk átállni, az több száz milliós beruházást és több évet igényel. Szóval úgy függünk az Oroszok csecsén, mint az újszülött. A dolgok inkább az egyre nagyobb mértékű embargó és szankciók irányába mennek. Nagyon kíváncsi lennék, hogy hogy akarjuk az egész nyugati világ ellenében megvalósítani a 3800 milliárd forint értékű, nagyrészt orosz hitelből finanszírozott Paks II-őt...? Mi lesz a MOL-lal, ha nem jön több orosz olaj? Mi lesz, ha mi veszünk orosz olajat, de az EU embargó alá helyezi? Mi lesz, ha az EU-tól nem kapjuk meg egész évben az RRf forrásokat, de a kormány megelőlegezte és kifizette saját forrásból? Veszünk majd fel a piacról hitelt? Mennyivel kerül többe? Mit tesz a kormány, hogy mindezeket a problémákat kezelje? Mert én csak annyit látok a külügyminiszter facebbookján, hogy "megvédjük" az országot. Oké. Hogyan?
SteveNo1
2022. április 15. 00:50
Én ezzel alapvetően egyért tudok érteni, most kell a következő négy év stratégiáját megalapozni
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!