Drámai fordulatra készül Putyin: a fegyverszállító országoknak üzent
Az orosz elnök egy televíziós beszédében jelentette be a döntését.
Ukrajna EU-s felvételének megindítása beleillik a magyar érdekekbe és az eddigi külpolitikánkba is.
„Szijjártó Péter külügyminiszter bejelentette, hogy Magyarország támogatja 8 államelnök tegnapi kezdeményezését (lengyel, cseh, szlovák, szlovén, baltiak, bolgár), hogy Ukrajna kapjon tagjelölt státuszt az EU-tól.
Habár kicsi az esélye, hogy ez megkapja a 27 tagállam egyhangú támogatását, stratégiai jelentőségű lépés, ami beleillik a magyar érdekekbe és az eddigi külpolitikánkba is.
Tagjelölt státusz megszerzése után kezdődhetnek meg a hivatalos tárgyalások az EU és Ukrajna között és a jogszabályok összehangolása. Végül pedig a tagállamok újból szavaznának a felvételről. Ez normál esetben egy többéves procedúra.
A bővítés kérdése már évek óta nem téma Brüsszelben, mert a legtöbb nyugati politikus nem akar olyan országokat felvenni, amelyek nem a hiperliberális nyugati vonalat követnék. A legtöbb nyugati ország hallani sem akar a bővítésről, pedig többen is sorban állnak, akik már hivatalos tagjelölti státuszt kaptak (Szerbia, Törökország, Észak-Macedónia, Montenegró, Albánia).
Szerbia kapcsán Orbán Viktor már számtalanszor elmondta, hogy támogatjuk Szerbia mielőbbi felvételét az EU-ba, mert ez stratégiai és biztonsági jelentőséggel bír migrációs szempontból és a Balkán politikai stabilitása szempontjából is. Az ukrán konfliktus most végre új lendületet adhat a bővítéspolitikáról szóló vitának és a háború rávilágít annak stratégiai aspektusaira. Ha csak újra elkezdődik a vita a bővítésről, az egy érdemi előrelépés egy fontos magyar (és egyébként európai) érdekben.”