A konzervativizmus nem ideológia, hanem az ideológia ellentéte

2021. április 18. 20:48

A konzervativizmus azt védi, amitől jól érezzük magunkat a világban.

2021. április 18. 20:48
Pogrányi Lovas Miklós
Facebook

„A 18. század előtt nem léteztek politikai ideológiák, mert az emberek vallásosak voltak és világnézetük volt. A vallási vezetők, a papok adták a társadalmi jelenségek magyarázatát. A papság volt az értelmiség, a papok voltak az influencerek.

A reneszánsztól kezdődően azonban beindult egy elvilágiasodás folyamata és a 19. századra a laikus értelmiség lett a közvéleményt befolyásoló tényező. A tekintély átszállott a világi szereplőkre és új hiteles helyek jöttek létre: a templom után a rádió, majd a televízió lett a referenciapont. Mivel a vallás szerepe visszaszorult a társadalomban – a hátrahagyott űrt kitöltötték a valláspótlékok: újraéledt a babona és szárba szökkent az okkultizmus.

Ugyanebbe a piaci résben hatoltak be a politika ideológiák is.A 19. század a liberalizmus nagy korszaka volt.A 20. pedig a szocializmusé: egymással versengő változatai vérbe borították az Öreg kontinenst. A konzervativizmus velük szemben azt hirdette, hogy a politikának nem elvont doktrínákon kell alapulnia, hanem a valóságból kell kiindulnia.

Az embert nem megváltoztatni kell, hanem elfogadni gyarlóságaival együtt olyannak, amilyen.

A konzervativizmus azt védi, amitől jól érezzük magunkat a világban. A konzervativizmus a normalitást védi, tehát nem más, mint kultúravédelem.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 54 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
tartarossz.blog
2021. április 19. 16:19
A munkaalapú társadalom fogalma éppúgy része ennek a politikai aberrációnak és kasztrendszernek, mint a jelentéktelen és marginális ügyek mellé felsorakozó specifikus áljogvédők és társadalmi áttematizálók és fizetett hamis próféták. Egy ügy szempontjából nagyjából lényegtelen, hogy az egyik fél szociális jószándékát kifejti, míg a másik a kispolgárok hergelését viszi át a gyakorlatba, mint tette azt dr Kocsis Máté józsefvárosi nyárspolgárokhoz írott Szív és ész antiszociális enciklikáját, amiben azt hazudta, hogy egy hajléktalan az államnak havonta több mint 100.ezer forintjába kerül és ezt rá is fordítják a nincstelenekre :D A baloldal egyetlen erénye, hogy valamivel, nem sokkal kevesebbet komcsizik és legalább frazeológiájában nem támad hajléktalanokra és munkanélküliekre és devizás és számlahátralékos kilakoltatottakra. Ez is valami, a fidesz ezeken a kérdésekbven egyenesen beteg, aberrált, pszicho-szociopata ártó propagandát folytat, a kispolgár-hergelést nem középiskolás szinten művelik.
tartarossz.blog
2021. április 19. 16:12
A kétpólusú politizálás amúgy jól fel van építve, inverzei egymásnak ezek kapitalista bal és jobboldal, valamint az európai centrum a huntingtoni modell szerint szintúgy szembenáll valamiféle közel-keleti iszlámista centrummal. Az ilyen inverzekkel való hatásvadászat arra jó, hogy a "kapzsitalizmus" okozta kisebb-nagyobb valós vagy súlyos társadalmi problémákat be lehessen söpörni a szőnyeg alá és tovahaladjon zavartalanul a tömegesen kilakolktató, jelentős rétegeket ellehetetlenítő és elszegényítő agymosó antikomunista és antihumanista társadalmi politikai perverzió a timokrácia 30 éves karavánja.
tartarossz.blog
2021. április 19. 04:13
jó ez a bevezető, nos propagandaszövegnek tökéletes - de történelemértelmezésnek gyenge, az első nagy hibája, hogy a 19.századi kvázi társadalmi és nemzeti "megváltó" eszmeáramlatokat nem tekinti természetes reflexiónak a súlyos "dickensi"-nyomorra. Ha Giuseppe Garibaldi és Mazziniék akkor még baloldali nacionalizmusának rövid uralomrajutása miatt a pápának bizony menekülnie kellett Rómából, Európa-identitástudatát akkor sem volt nemzetállamok, hanem monarchikus dinasztiák és hatalmak határozták meg és a velük szembenálló nacionalizmus és baloldaliság. A gazdasági és tudati fejődés eljutott egy olyan pontra, akkor, ahol már képes volt felismerni a súlyos nyomort és reflexióiban, mintegy a világ önreflexiójában megjelentek a társadalmi reformgondolatok, amire egyébként az egyház későn reagált, hiszen az első szociális enciklika a 19.század végén a Rerum novarum volt.
Akitlosz
2021. április 18. 22:35
"A konzervativizmus a normalitást védi" Az egyház lenne a normalitás? A szerző is inkább facebookol ahelyett, hogy a templomban gyónná meg bűneit.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!