„Egy jó ismerősöm az Index körüli történések kapcsán magánüzenetben nekem címezi a kérdését a rendszerváltó demokratikus ellenzék felelősségéről: »hogy csúszhatott ki ennyire a figyelmükből a Fidesz-féle rák kifejlődése, ami gyakorlatilag felzabálta és élőhalottá tette napjainkra az országot?«
Talán mást is érdekel, mit gondolok erről, ezért nyilvánosan válaszolok, hiszen sokakban felmerült már ugyanez.
Emlékeztetek először is Medgyessy Péter 2002-ben elhangzott mondatára: »Akinek tévé kell, vegyen magának« – és így érvelt: »Elég egy közszolgálati televízió és nincsen szükség külön jobboldali, külön baloldali adóra.« Orbán Viktor ugyanis két egyenrangú csatornára osztotta volna meg a Magyar Televíziót: egy szocialistára és egy »polgári és nemzeti értékek alapján álló« televízióra (https://index.hu/belfold/mp0831/).
Nos, vettek maguknak tévét. Ebből lett – Simicska pénzén – a HírTV.
Mit kellett volna tennie az akkori balliberális hatalomnak, különösen, hogy például a »Magyar ATV« (mely 1990 szeptemberében kezdte kísérleti sugárzását Agro TV néven) már 2000 februárjában felkerült műholdra, illetve a kábelhálózatokra. Igaz, ennek politikai irányultsága nem volt annyira markáns, mint amilyen a HírTV-é lett. Betiltani? Ugyan! Megfélemlíteni a magánreklámozókat? Nem történt ilyen, valóban.
Medgyessynek – és később Gyurcsánynak – szerintem igaza volt abban, hogy egy tisztességes köztelevízió meg tudta volna oldani a kiegyensúlyozott tájékoztatást, a kereskedelmi tévéknek meg csupán annyi a dolguk, hogy betartsák a törvényeket, azon túl azt tehetnek, amit akarnak.
Az Antall-kormány idején kirobbant médiaháborút a balliberális koalíció nem akarta felújítani, viszont demonstrálni akarta demokratikus elkötelezettségét. Hiba volt?
És a print-sajtó területén?
A kezdetekben kétségtelenül volt egy »ballib fölény« a napilapok piacán. A Magyar Nemzetet például többször fenyegette a megszűnés – az első szocialista kormány idején Horn Gyula személyes közbeavatkozására mentette meg az akkor még igen erős Postabank –, mert »Horn szerint szükséges egy ellenzéki lap« (l. Dési János cikke:
https://b1.blog.hu/…/magyar_nemzet_sokszor_meghalt_es_meg_s…). »A Magyar Nemzet aztán gátlástalan hazudozásokkal és uszításokkal hálálta meg mindezt – és nem a független, kritikus sajtó útjára lépett már akkor sem.« – írja Dési. De pénzt kapott a már akkor érezhetően más felé tartó DunaTV is. Hibázott volna Horn?