A Magyar Nemzetet Horn Gyula személyes közbeavatkozására mentette meg

2020. július 23. 15:31

Hibázott volna Horn?

2020. július 23. 15:31
Vágó István
Facebook

„Egy jó ismerősöm az Index körüli történések kapcsán magánüzenetben nekem címezi a kérdését a rendszerváltó demokratikus ellenzék felelősségéről: »hogy csúszhatott ki ennyire a figyelmükből a Fidesz-féle rák kifejlődése, ami gyakorlatilag felzabálta és élőhalottá tette napjainkra az országot?«

Talán mást is érdekel, mit gondolok erről, ezért nyilvánosan válaszolok, hiszen sokakban felmerült már ugyanez.
Emlékeztetek először is Medgyessy Péter 2002-ben elhangzott mondatára: »Akinek tévé kell, vegyen magának« – és így érvelt: »Elég egy közszolgálati televízió és nincsen szükség külön jobboldali, külön baloldali adóra.« Orbán Viktor ugyanis két egyenrangú csatornára osztotta volna meg a Magyar Televíziót: egy szocialistára és egy »polgári és nemzeti értékek alapján álló« televízióra (https://index.hu/belfold/mp0831/).

Nos, vettek maguknak tévét. Ebből lett – Simicska pénzén – a HírTV.

Mit kellett volna tennie az akkori balliberális hatalomnak, különösen, hogy például a »Magyar ATV« (mely 1990 szeptemberében kezdte kísérleti sugárzását Agro TV néven) már 2000 februárjában felkerült műholdra, illetve a kábelhálózatokra. Igaz, ennek politikai irányultsága nem volt annyira markáns, mint amilyen a HírTV-é lett. Betiltani? Ugyan! Megfélemlíteni a magánreklámozókat? Nem történt ilyen, valóban.

Medgyessynek – és később Gyurcsánynak – szerintem igaza volt abban, hogy egy tisztességes köztelevízió meg tudta volna oldani a kiegyensúlyozott tájékoztatást, a kereskedelmi tévéknek meg csupán annyi a dolguk, hogy betartsák a törvényeket, azon túl azt tehetnek, amit akarnak.

Az Antall-kormány idején kirobbant médiaháborút a balliberális koalíció nem akarta felújítani, viszont demonstrálni akarta demokratikus elkötelezettségét. Hiba volt?

És a print-sajtó területén?

A kezdetekben kétségtelenül volt egy »ballib fölény« a napilapok piacán. A Magyar Nemzetet például többször fenyegette a megszűnés – az első szocialista kormány idején Horn Gyula személyes közbeavatkozására mentette meg az akkor még igen erős Postabank –, mert »Horn szerint szükséges egy ellenzéki lap« (l. Dési János cikke: 
https://b1.blog.hu/…/magyar_nemzet_sokszor_meghalt_es_meg_s…). »A Magyar Nemzet aztán gátlástalan hazudozásokkal és uszításokkal hálálta meg mindezt – és nem a független, kritikus sajtó útjára lépett már akkor sem.« – írja Dési. De pénzt kapott a már akkor érezhetően más felé tartó DunaTV is. Hibázott volna Horn?

Amikor az alaposan profilt váltott, Széles Gábor tulajdonába került Magyar Hírlap hazug hadjáratot indított a hivatalban lévő miniszterelnök ellen, Gyurcsány »keményen fellépett« a lap ellen: 2009-ben azt kérte (!) az állami cégtől, hogy szüntessék meg a lap előfizetését. Tehát nem betiltotta, nem ellehetetlenítette a finanszírozásukat, hanem állami bojkottot kezdeményezett. Elégtelen lett volna?

Aztán jött a Fidesz-kétharmad. Háromszor.

Ami azóta történt, tudjuk, látjuk. Az új alkotmány (Alaptörvény) szellemében átstrukturált Alkotmánybíróság, Médiahatóság, Versenyhivatal, Ügyészség stb. kezesbárányként asszisztált a mai médiahelyzet kialakulásához, itt már nem volt mód a védekezéshez. A gőzhenger nem állt le, és ma is teljes erővel dolgozik...

Ha vett volna magának tévét az egyik párt – mára már rég az Index, a Népszabadság, az Est FM és a többi »ballib médium« sorsára jutott volna. A megfojtásukat nem lehetett volna elkerülni.

Hol, mikor és miben hibázott »a rendszerváltó demokratikus ellenzék?« Nem tudom.

Ti tudjátok?”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 117 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
madárinfluencer
2020. július 24. 18:51
A Medgyessy kormány egyik első intézkedésével megszüntette a tv előfizetési díjat. Így lett a köztévéből kormánymédia, mert attól kezdve a kormánytől függött a finanszírozása. A Fidesz szabad választáson nyerte el a kormányzást, így a köztévét is. Köszönte szépen ........... 2003-ban a Népszabadság jelentette meg a hamisított Teller Ede cikket. Az akkori főszerkesztőt, Eötvös Pált kicsivel később a MUOSZ elnökévé választották. Milyen szép is volt az amikor a sajtószabadság még működött .......
catalina9
2020. július 24. 16:12
A Magyar Nemzetet Horn Gyula személyes közbeavatkozására mentette meg" ezt a bárgyú próbálkozást...Vágó elvtárs előkapott egy történetet, amivel megpróbálja felül írni Orbán brüsszeli sikerét... igazi pofátlan, primitív libsitrükk..
linkeloe
2020. július 24. 11:56
Lehet , hogy Horn kisegítette, de az, akinek a valagát bár belülről kifelé nyalod, na az meg tiltatta......
Csigorin
2020. július 24. 09:50
ott hibaztatok, es semmisultetek meg a sajat taborotok zomenek szemeben is visszavonhatatlanul, mikor a 2006os botrany utan hagytatok az elmebeteget megtartani a szeket. Ha akkor lemondatjatok, es a helyere rakjatok Bajnaut mint ahogy 2009ben vegul megtettetek, akkor lett volna eselyetek 2010re, de hogy nem lett volna ketharmad az szinte biztos. Nezz szembe a tenyekkel Vago: a baloldalt kormanykepes, politikai valtohatalmi erobol imadott Fletod tette a palya szelerol orditozo komolytalan faszkalapok gyulekezeteve.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!