„Tegnap az Európai Unió leendő »belügyminiszterét«, a svéd Ylva Johanssont hallgatta meg az EP Állampolgári Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottsága (LIBE).
Ha megszavazza az EP, Johansson lesz a felelős az Európai Unió belbiztonságáért, a terrorizmus elleni harcért, és azért, hogy – nagyhatalomhoz méltóan – végre legyen közös, Európa biztonságát és humanitárius szempontokat is figyelembe vevő migrációs politikája az EU-nak.
A svéd biztosjelölt a meghallgatásán egyértelműen állást foglalt a populista, szélsőséges erőkkel szemben, amelyek Európa egységét és a demokráciát fenyegetik, és kijelentette: biztosként mindig ki fog állni az emberi jogokért, Európában és szerte a világban. Ha pedig megszavazzák, a Momentumhoz hasonlóan egy erős, egységes Európa híve lesz.
Jó és fontos volt hallani azt is, hogy az EU belügyminisztereként a tagállami együttműködés fejlesztésével küzdeni fog a legsúlyosabb, európai szintű bűnözési formák, például a szervezett bűnözés és az embercsempészet ellen is. Pont azért kell Európát erőssé és egységessé tenni, hogy a 21. század globális problémáira – legyen szó akár embercsempészetről, akár a techcégek egyes negatív gyakorlatairól – közösen tudjunk fellépni. Mindannyiunk biztonsága múlik majd azon, hogy a következő Európai Bizottság és Johansson sikerrel jár-e ebben a céljában.
A meghallgatás megmutatta azt is, hogy az Európai Parlamentben valódi vita, valódi munka folyik a bevándorlás kezelése kapcsán. Sokadszorra hangzott el, hogy az EP már évek óta kidolgozta a szükséges jogszabályokat ahhoz, hogy az Európai Unió tagállamai közösen léphessenek fel, a közös megoldásokat azonban a magyar és a lengyel kormány folyamatosan vétózza az Európai Tanácsban – hogy aztán otthon elmondhassák, hogy megint mekkorát küzdöttek a »bevándorláspárti erőkkel«.
Történt még valami, ami bizakodásra ad okot az Európai Parlament erejét és érdekérvényesítő képességét illetően: mivel Johansson a migráció kérdésében megpróbált minél óvatosabban fogalmazni, és számos kérdésre nem adott konkrét választ, a LIBE úgy döntött, hogy írásban újra felteszi a kérdéseit, és a válaszoktól teszi függővé, hogy megszavazza-e Johanssont az Európai Bizottság biztosának. Ez komoly figyelmeztetés, és – együtt az összeférhetetlenséget vizsgáló bizottság döntéseivel – azt mutatja, hogy vége a mellébeszélés korszakának, az Európai Parlament ebben a ciklusban végre tényleg az európai polgárokat fogja képviselni.”