„Vannak olyan viták, amelyekre rágondolni is rossz. Nem azért, mert nem fontosak vagy érdekesek, hanem mert a kirobbanásuk pillanatában megjósolhatóan félrecsúsznak, és úgy is az lesz belőle, hogy mindenki reflektálatlanul mondja a magáét. Ilyen a »náci-e volt Wass Albert?« épületes eszmecsere is.
A közterület-elnevezés szempontjából már eleve a fölvetés is értelmetlen, bocsánatot kérni miatta meg még inkább. Az, hogy utcákat, tereket kikről neveznek el, annak nincsenek normatív szabályai. Mérlegelni kell a hely adottságait, jellegét, hagyományait és a lehetséges névadót, életművét, pályáját, illetve a kettőt összekapcsolni, hogy alkalmas-e és méltó-e a személy az adott teret megjeleníteni, kifejez-e bármit is az elnevezés. Mint látható, ezek erősen szubjektív szempontok. Nem úgy van az, hogy rendelkezett erkölcsi bizonyítvánnyal, akkor lehet róla utcát elnevezni. (Wass méltóságáról és náci voltáról ajánlom Szily László kiváló cikkét, itt: https://444.hu/2019/10/21/wass-albert-a-naci)
Az emlékművekkel kicsit más a helyzet. Eleve itt valakinek a megjelenítése két okból is lehetséges, egyfelől – ahogy nálunk lenni szokott – idolként, emléket őrizni és példaként állítani, avagy köztéren művészeti alkotást létrehozni, annak a témája viszont lehet bármi, így modellje akár negatív figura is. (Erről a kérdésről pedig Révész Sándor írását javaslom, itt: http://nol.hu/velemeny/20120623-nem_lu_az-1314751)
Amennyiben a nagyságot, a kiválóságot akarják nyilvánosan megszobrozni, annak megint két útja lehet: a köz nevében, közpénzből, vagy a tisztelők köre adományokból. Utóbbi esetében lehet annak jelentősége, hogy Wass tevőleges náci-e volt. Amennyiben ezt nem sikerül bizonyítani, márpedig eddig nem sikerült bizonyítani (az Egyesül Államok hatóságai legalább háromszor vizsgálták Wass múltját, kicsit jobban hiszek nekik, mint a román népbíróságoknak), akkor ezzel nincs mit tenni, legföljebb vitatkozni azon, hogy hol legyen az emlékmű, de hely van elég. Emlékszem mennyire kiakadtam – joggal -, amikor 2004-ben magánszemélyek magánpénzből Wass szobrot akartak állítani, és a magát liberálisnak tartó fővárosi önkormányzat ezt meg akarta tiltani, végső erőlködésében azzal az érvvel, hogy Wass háborús bűnös volt (erről ld előző mondat). Amennyiben viszont közpénzből a köz nevében állítanak valakinek emlékművet, akkor visszajutunk oda, amit az utcaneveknél mondtam: a tartalmi kérdéseket nem lehet félretenni, tehát, hogy milyen író és milyen ember volt Wass.