„Nem túl régen egy hétvégi zágrábi kiruccanásom során elvetődtem a Britanski téri bolhapiacra. Az ezerféle csetreszen kívül, amit egy nyugat-balkáni fővárosi piacra összehordhatnak a népek, a régiségek között felfedeztem egy ötforintos bankjegyet. A rajta olvasható dátum tanúsága szerint 1848. szeptember 1-jén nyomtatták Pest-Budán. Azaz forradalmi „Kossuth-bankó” volt, nemzeti öneszmélésünk egyik ragyogó lenyomata, ugyanakkor a magyarság nyitottságának is ékes bizonyítéka: tudniillik öt nyelven szerepelt rajta, hogy „öt forint”: a magyaron kívül németül, szlovákul, horvátul és románul – utóbbi még az akkoriban használatos cirill betűikkel.
Mélyen elgondolkodtatott, hogy a magyarság nemzeti és polgári forradalma hajnalán, szuverenitása visszanyerésének mámorában is volt olyan bölcs, hogy még az ellene császári uszításra gerillaháborúba kezdő, megtévedt nemzetiségei nyelvén is rányomta a bankóira azok értékét. Akkor 950. éve éltünk a Kárpátok ölelésében, volt hát tapasztalat, amelyből meríthettünk, hogyan kell országot, sőt birodalmat szervezni.
Nem kell messzire menni az ellenpéldáért: amikor a „demokratikus” kisantant államok megalakultak, első dolguk a rombolás volt. Település- és utcatáblák hullottak porba, szobrok indultak az olvasztókemencébe, kisemmizett emberek oszlopai pedig az új határ felé.
„Az etnikai tisztogatás állampolitikává és hosszú távú projektté vált” – írta könyvében Lucian Boia bukaresti történészprofesszor. A partnerség gondolata száz év óta – tiszavirág-életű szlogeneken és beváltatlan ígéreteken túl – fel sem merült Bukarestben, még saját erdélyi honfitársaik felé sem, nemhogy a kisebbségek felé.
Hazánk 2010 után alaptörvényben ismerte el megmaradt nemzetiségei államalkotó szerepét, köztük a 35 ezer fős románságét; vígan leng a zászlajuk Gyulán és Méhkeréken, szószólójuk pedig alanyi jogon ül a magyar parlamentben. Keleti szomszédunk ezzel szemben belefoglalta az alkotmányába, hogy egységes és oszthatatlan nemzetállam, a még mindig 1,2 milliós magyarság még zárójeles megjegyzést sem kapott. Bukarest százéves gyarmatosítói attitűdje mit sem változott: most éppen az Úz-völgyi osztrák-magyar katonatemetőből farigcsál hazug múltat magának sivár betontömböket ültetve, miközben egykori szép erdeink fáit tarolja.”