Böcskei Balázs politológus szorongást érzékel a jobboldalon az SZDSZ miatt. Böcskei minden bizonnyal remek politikai elemző, megtanulta az akadémiai leckét. Azonban az önmagát baloldaliként azonosító politológus egyértelmű jelét adta kijelentésével, hogy nem érti a magyar társadalmat. Annak jobboldali, nemzeti érzelmű részének világáról pedig még kevesebb fogalma van.
Semmiféle szorongásról nincs szó, egy borzalmas élmény dolgozunk fel. Az SZDSZ egy trauma volt a magyar társadalom döntő része számára, a legrosszabb politikai tapasztalat a 28 éves magyar demokrácia történetében. Ezt a traumát úgy dolgozzuk fel, hogy beszélünk róla, kibeszéljük azt a veszélyt, amit az SZDSZ megjelenített 20 éven keresztül.
Mert nem a már kimúlt, feloszlott pártszerveződés, hanem az eszmeisége a lényeg, az az eszdéeszesség, ami megbénította a társadalmi fejlődés menetét,
ami miatt döntő pillanatokban képtelenek voltunk konszenzust teremteni
olyan kérdésekben, amelyek megalapozták volna, egy egészségesebb közélet létrejöttét. Most gyógyulunk meg, elkezdődhet egy szekértáborokon átívelő nemzeti minimum kialakítása. Erre most van lehetőség, mert már nincs SZDSZ.
Valamit túléltünk azzal, hogy megszűnt az SZDSZ. Pedig sokáig úgy tűnt, hogy örökre itt maradnak. A veszély elmúlta után kezd el igazán kalapálni az ember szíve. Közben újra és újra elemzi magában a múltat, hogy mi romlott el, mit csinált rosszul, hogy ilyen helyzetbe került? Meg szeretnénk találni annak az okát, hogy miként fejlődhetett ki ez a káros politikai képződmény hazánkban? Milyen okok vezettek oda, hogy az emberek képesek voltak szavazataikkal az SZDSZ-t támogatni? Egy fájdalmas élmény feldolgozásának a folyamatát látjuk, illetve láthatná Böcskei is, ha meglenne benne a készség erre.
Szerintem az egy jó igazodási pont a magyar politikában: aki közelinek érzi magához az SZDSZ-t, azzal súlyos bajok vannak. Ennyire megosztó, a közéletre mérgező hatású politikai alakulat azóta sem volt.
Mindig a magyarok ellen! Ha őszinte lett volna az SZDSZ kampánya, akkor ezzel a szlogennel kampányolt volna. Tökéletesen találó volt az a megjegyzés a pártra, miszerint: itthon a kisebbségeket szereti, határon kívül pedig a többséggel tart, a magyarok kárára. Még pontosabban fogalmazva:
egyes kisebbségeket pajzsként maguk előtt tartva politizáltak,