Tévúton az Európai Ügyészség

2018. október 04. 17:37

Az Európai Ügyészség és működési mechanizmusai mindenképpen korlátoznák az államok nemzeti szuverenitását a büntetőjog területén.

2018. október 04. 17:37
ifj. Lomnici Zoltán
Magyar Idők

„Hasonlóan számos honfitársamhoz egy észszerű határig támogatandónak tartom az euró­pai eszmeiséget, különösen abban a formában, ahogy az alapító atyák azt megálmodták. Ez a bizalom azonban már messze nem töretlen, ha az európai uniós intézményrendszerről van szó. Így talán nem meglepő, ha szakmai szemmel is kritikus hozzáállással tekintünk az újonnan felállítandó európai szuperügyészség megalakulási folyamatára.

Az Európai Ügyészség alapgondolatát az EU Zöld könyve (2001) rögzítette, és a felállításának jogi hátterét a 2007 decemberé­ben aláírt lisszaboni szerződés hozta létre.

A tervek szerint a hivatal normahátterét 2020-ig véglegesítenék, és legkésőbb 2021 elején megkezdődhet a működés, miközben a főügyészt és az európai ügyészeket várhatóan már jövőre kinevezik.

Az Európai Parlament LIBE-bizottsága tavaly ősszel azon szempontok mentén támogatta a szervezet felállítását, hogy a nemzeti bűnügyi nyomozóknak sokszor nincsenek meg az eszközeik arra, hogy határokon átnyúló ügyeket vizsgáljanak, a jelenleg az EU-ban működő bűnüldöző szervezeteknek pedig nincs felhatalmazásuk arra, hogy bűncselekményeket göngyölítsenek fel az egyes tagállamok szintjén.

Tény ugyanakkor, hogy a hágai székhelyű, 250 fővel működő Euro­just az Európai Unió egyik ügynöksége, amely a bűnügyekben való nemzetközi igazságszolgáltatási együttműködést koor­dinálja, a szintén Hágában székelő Europol, más néven az Európai Rendőrségi Hivatal pedig az Európai Unión belüli rendőrségi együttműködés legfontosabb intézménye. Utóbbi intézmény megközelítőleg ezer fővel dolgozik, és még nem tettünk említést az Európai Csalás Elleni Hivatalról, amely szintén az Európai Unió pénzügyi bűncselekményeket vizsgáló ügynöksége.

A fenti felsorolás már önmagában generálja azt a jogosnak tűnő kérdést, hogy miért van szükség egy újabb szervezetre, amikor csupán az Eurojust költségvetése majdnem ötvenmillió euró volt 2017-ben.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 57 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
bumburi
2018. október 05. 19:14
Korábban is létezett már európai ügyészség, akkor GESTAPO-nak hívták.
brekker
2018. október 05. 18:03
Roppant ravasz a kormány, úgy lop, hogy nem látszik semmiféle statisztikában, még azokban sem, amit az EU készít. Elképzelhetetlen pénzek tűnnek el, és mégis megvannak. Fel kell deríteni az okokat!
dakotasámán
2018. október 05. 12:47
"A fenti felsorolás már önmagában generálja azt a jogosnak tűnő kérdést, hogy miért van szükség egy újabb szervezetre, amikor csupán az Eurojust költségvetése majdnem ötvenmillió euró volt 2017-ben.” vajon az a kérdés generálódott -e már degenerált agyadban, mi szükség van a CÖF-re ? ezen gondolkodj inkább. már, ha képes vagy a seggnyaláson kívül másra is gondolni.
Pelso j.
2018. október 04. 20:57
Ez az, nyomjatok minél több EU ügyészség elleni cikket, annál gyanúsabb lesz a helyzet a közvélemény szemében.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!