A romlás talán a hangtan szabályainak a semmibevételével kezdődött. Hiszen a beszédünk építkezése, jelentősége és társadalmi szerepe közmegegyezésen (kánonokon) alapul. Társadalmi párbeszédeinknek, a közbeszédnek értelme, értéke a kánonok alapján lehet csak egyetemes.
Kánonok hiányában viszont a közérthetetlenséget közelítgetjük, konok oda nem figyeléssel a félreérthetőségből eredeztető félremagyarázások idézhetjük elő. Ennek veszélye magában hordozza a társadalmi, tudományos, politikai, művészeti öngóljait,
a társadalmi viták leépülését, a meddő vitaképtelenséget.
A zseniális Kodály Zoltán még vette a fáradtságot, s javasolta a kétféle „e” hangunk írásos jelölését. A különbségnek ugyanis értelmező szerepe lehet (van!). Vegyünk egy példát mutatóba a sok közül: értem jöttek, illetve értem a szavad.
Ma viszont, ha rádiót hallgatunk, tévét nézünk, ennél e könnyen félreértelmezhető „apróságnál” jóval durvább hangtani hibákkal (hangsúly, ritmus, mondatdallam, hangképzés) találkozunk a hivatásos beszélők esetében. A reklámszövegek tolmácsolóit, a nyelvrontás élcsapatát már nem is említem, mert ők valóban deresre vonják, kerékbe törik szépséges anyanyelvünket.
Talán felesleges érzelmi mezőkre tévednünk, csoportok előítéleteit elemeznünk, hogy a rossz pesti szleng, a celebstílus, az sms-hatás, a kommentek terjedése, a vulgáris kifejezések torokhangi képzésének a divatja és a megmondó emberek keresetlen odamondásainak megjátszott őszintesége indította el ezt e nyelv és jellempusztító divatot. A képernyők jóvoltából a nyilvános viták, szónoklatok közben felsejlik ugyan némi összefüggés a kigúvadó szemek, elvörösödő arcok, kidagadt nyaki erek, a torok mélyén képzett hörgő hangok és a nyelvromlásunk lidérces hangtani élményei között, ezekből a jelenségekből mégsem tudunk látleletet összeállítani.
Pusztán a bajt érzékeljük, azt, hogy
valami nincs rendben a beszéd- és viselkedéskultúránkban.
Átkozódni a tömeg zöme általában tud, igét hirdetni azonban csak a kiválasztottak. Hogy a profi megszólalók és a különféle pártok ideológiai üzenetét képviselő „megmondóemberek” sajnos képzetlenek (sőt, tanulatlanok, viszont vakmerőn bátrak), az sajnálatos tény. és ezért esetleges jó szándékaik ellenére is gyakran eltévelyednek a beszéd és olykor az illem nemes művészetében.