A populizmus születésekor baloldali volt

2018. május 21. 17:25

A magyar baloldal lemondott a pillanatról, amikor végre összekapcsolhatta volna magát a falusi, kisvárosi, leszakadó Magyarországgal.

2018. május 21. 17:25
Paár Ádám
Mérce

„A populizmus születésekor baloldali volt. Ugyanazok a problémát hívták életre, mint a korabeli európai szociáldemokrata pártokat: a kíméletlen, taposó gazdasági verseny kárvallottjainak védelme, a veszteseké, a szegényeké.

Bár az Egyesült Államokban – ellentétben a mindmáig közkeletű mítosszal – a munkásmozgalom kezdeményező, beágyazott és harcos volt társadalmi erőként (ha politikai erőként végső soron gyenge maradt – az sem minden időszakban), a Néppárt alapvetően mégis a farmermozgalmakon alapult.

A Néppárt 1891-es megalakulását megelőzte egy csaknem negyedszázados elégedetlenség, és abból kinövő társadalmi munka. Előbb megalakultak a munkásság szervezetei, így a Munka Lovagjainak Nemes Rendje nevű szervezet, amely a nyolcórás munkaidőt tűzte zászlajára, valamint a farmermozgalmak: időben először a Grange, avagy a Mezőgazdaság Patrónusai nevű szervezet (1867), majd a Nemzeti Farmerszövetség (1877).

Negyedszázados küzdelem után ezeknek a mozgalmaknak a bázisán alakult meg a Néppárt, amely a kisemberek védelmét, a korrupció letörését, a jogállamiságba vetett hit megerősítését, a monopóliumok eltörlését, a népnyúzók, a »rablóbárók« megregulázását, a nyolcórás munkaidőt, a vasút-, távíró- és telefontársaságok tagállami felügyeletét és a kisfarmerek olcsó hitelhez jutását megnehezítő aranystandard eltörlését követelte.

A néppártiak foglalták el a korban a legbaloldalibb pozíciót az amerikai pártrendszerben, egészen az Amerikai Szocialista Párt megalakulásáig (1897), és amikor a Néppárt – kudarcok és belső széthúzások eredményeként – feloszlott, sok populista átlépett az új pártba.

Miért érdekes mindez ma, a 21. században? Azért, mert a Néppárt nem a semmiből jött létre, hanem több millió ember napi aprómunkája révén.

(...)

Volt tehát egyrészt egy alulról szerveződő intézményrendszer, egy mozgalmi háló, másrészt egy olyan értelmiségi, véleményformáló réteg, amely nem szakadt még el a falvaktól és kisvárosoktól. És harmadszor: volt egy vízió, egy világos társadalmi és politikai elképzelés arról, kik vagyunk mi, mit akarunk.

Nos, itt láthatjuk a baloldali populizmus leggyengébb pontját a mai Magyarországon!

Mindannyiunk által jól ismert történelmi, társadalomtörténeti okokból egy olyan baloldali populizmus megszerveződése, amelyre a »laissez faire« korszakának Amerikájában sor került, nehézségekbe ütközik. Ki szervezné ezt meg Budapesten és a nagyvárosokon kívül? Az elnyomott, kiszolgáltatott közmunkás? A más módon kiszolgáltatott önkormányzati vagy állami dolgozó? A túlterhelt, agyonfrusztrált tanár, már ha van? A helyi értelmiség, amely egykor a jegyző, tanító és pap hármasságából állt? Ma már sok helyen se tanító, se orvos, és pap is alig. A civil szervezeteket most fojtogatják, holott ezek a legfontosabbak egy demokráciában: túl a tevékenységükön a politikai kultúra, az állampolgári szocializáció csatornái, ahol az egyének megtanulhatják a döntéshozatalt, az együttműködést.

Ha viszont nincs egy alulról érkező nyomás és lendítőerő, akkor a baloldali pártoknak kell kezdeményezőként fellépniük. Igazat kell adnom Kiss Viktornak, hogy a magyar baloldal lemondott egy történelmi pillanatról, amikor végre összekapcsolhatta volna magát a falusi, kisvárosi, leszakadó Magyarországgal, a lassan haldokló zsákfalvak és a betonrengetegek népével – ahogyan 1891-ben New York és Texas, Észak és Dél, Délen egykori rabszolga és egykori déli veterán fia összekapcsolódott a társadalmi igazságosság talaján egy »szabadabb, jobb haza« víziójában, legalábbis a populista mozgalomban.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 26 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
syphax
2018. május 22. 08:03
A "populizmus" PEJORATIV FELHANGJA NEM TERMÉSZETES! A NÉP--a "POPPOLO"--LEBECSÜLÉSE és FÖLÜLRŐL KEZELÉSE ennek a forrása. A gőgösek, a mindent jobban tudók a hatalmakban dúskálók HATALMI GŐGJE plántálta bele a FOGALOMBA-SZÓBA ezt a pejorativitást. Idővel ez változni fog, ebben biztosak lehetünk.
zolizolizoltan
2018. május 22. 05:26
Egy népszerűtlen párt nem lehet populista, akkor sem, ha megszakad a szlogenek pufogtatásától. Az egy percre eső frázisok számában Szigetvári Viktor verhetetlen, mégis népszerűtlen volt az Együtt. A liberálisok népszerűtlenek szinte mindenütt Európában, ezért nem válhatnak populistává. Az USA viszont harsog a liberális populizmustól, mert ott népszerű a liberális gondolkozás. Magyarországon csak mindössze egyetlen egy évben, 1989-ben volt népszerű az SZDSZ liberalizmus, de aztán Antall József lemosta őket. Azóta a liberalizmus nem válhatott populistává nálunk. Nem azért nem populisták a liberális pártjaink, mert értelmiségiek. Nagyon is buta, anakronisztikus szlogeneket pufogtatnak a saját plebszük felé, amelyet szépen megkajálnak a liberális hívek. De mivel kevesen vannak, ezért az ostoba szlogeneket nem nevezzük populistának.
glinolid
2018. május 21. 22:11
A baloldal készíti az újabb kuláklistát? Papot, mikor akasztotok?
Volo
2018. május 21. 21:12
"...magyar baloldal lemondott egy történelmi pillanatról, amikor végre összekapcsolhatta volna magát a falusi, kisvárosi, leszakadó Magyarországgal, a lassan haldokló zsákfalvak és a betonrengetegek népével – .." Talán mert nincenek olyanok, akiket a "baloldal" megszólíthatna, lévn, mert nincs baloldal! S a falvak, meg köszönik jól vannak, olyannyira, hogy leszarják, a " ál baloldalt", mert az semmit nem tud nekik nyújtani! Te meg ne ríjá a szocializmus után kis buta!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!