A választás után cikket írtam a fiatal választók dilemmáiról – arról, hogy huszonéves éves egyetemistaként milyennek látom a politikai élet alakulását.
A cikkre meglepően sokan reagáltak, ám nem túl sokfélét. A többség ugyanis nem a megfogalmazott gondolatokra válaszolt, csupán azt a tényt emelte ki, hogy egy fiatal lány írta le őket. Mintha valóban fel sem merülhetne, hogy egy fiatal lány véleménye ér annyit, mint bárki másé.
Hiszen fiatal. Hiszen nő.
Ezen a ponton érzem, hogy az írásom elérte „az elfajzott feminista szólamokat” és realitását vesztő fröcsögéssé alakult sokak szemében.
Mindamellett, hogy ezt a lehető leghatározottabban szeretném elkerülni, magát a témát nem fogom. Fontos beszélnünk róla, ha egyszer olykor-olykor még mindig ott tartunk, hogy egy fiatal nővel vitatkozva korát és nemét hozzuk fel érvként, valós válaszok adása helyett. Ez pedig nem siránkozás, nem gyűlölködés – egyszerűen egy tény.
Azt, hogy miért tökéletesen indokolatlan nőket kiszorítani a politikai életből – akár csak véleményük érvénytelennek titulálásával is – azért, mert nők, sokan és számtalanszor kifejtették már.
Sok misét megérne még a történet, most mégis inkább a fiatal választók dilemmáinak bemutatását folytatnám, ugyanis hasonlóan fontosnak érzem arról beszélni, miért tökéletesen indokolatlan fiatalokat kiszorítani a politikai életből – akár csak véleményük érvénytelennek titulálásával is – azért, mert fiatalok.
Látom és értem a logikát a mögött, amikor egy idősebb ember a korával érvel, hiszen kétségkívül több tapasztalattal rendelkezik. Az előző cikk után azonban kevés olyan építő visszajelzést kaptam, ami ezekről a tapasztalatokról árulkodott volna. Ezzel szemben
jó néhányan pajzsként tartották maguk elé életkorukat,
minden érv helyett azt szajkózva: te ezt nem tudhatod, mert fiatal vagy. (Ez egyébként éppen olyan inkorrekt, mintha bármelyik korombeli annyit mondana, hogy te ezt nem tudhatod, mert öreg vagy.)
Mert igenis inkorrekt egy huszonéves ellen érvként felhozni, hogy nem élt a kommunizmusban.
Értem, hogy a rendszerváltás időszaka mérföldkő: az utána született generációk nem csak az évek számában maradnak el az idősebbektől, de egy teljes világrendszer megismerését is elmulasztották. Vitathatatlan: merőben máshogy nézünk a világra, mert sosem tapasztaltuk meg, milyen volt a sokat emlegetett kommunizmus. Éppen ezért nem fog segíteni, ha annyit mondanak nekünk, hogy, „ha láttad volna, mi ment a hetvenes években, a seggedet a földhöz vernéd örömödben”.