A nyilasok és a szovjetek után most a harmadik fideszes kétharmad némítja el a Magyar Nemzetet – állítja a 444.hu a napilapról, melynek tegnap jelent meg utolsó kiadott példánya. Igen nagy állítás, ami természetesen nem is nagyon tartható: nem a fideszes kétharmad, hanem Simicska Lajos, egykori „fideszes oligarcha”, újabban „a magyar demokráciát megmentő oligarcha” hallgattatta el a lapot.
A fenti tévedés mellett azonban sokkal kellemetlenebb dolgokkal is szembe kellene néznie azon közíróknak, akik szerint újfent megszűnt a sajtószabadság, s akik közben valószínűleg a megannyi, sokszínű és piacvezető ellenzéki orgánumok egyikében osztják meg véleményüket. Ezekre rámutató megjegyzéseket kívánok tenni az alábbiakban.
Első megjegyzésem, hogy a „polgári kritika”, a „jobboldali vagyok, de nem így” című önazonosságnak nem volt tartós alapja. Hiba volt egy szélsőjobboldalt szponzoráló oligarchától várni az új, polgári mozgalom kialakulását. Amikor a Magyar Nemzet elkezdett kritikus lenni Orbán Viktorral szemben, nem megcsömörlött jobboldaliak tömegei váltottak irányt, hanem Simicska Lajos; nem a polgári kritika dübörgő hangját képviselte a Magyar Nemzet, hanem Simicska Lajos személyes bosszújának adott ideológiai és közéleti hátteret: és most sem a magyarországi véleményszabadság utolsó bástyáját döntötte sírba a Fidesz,
hanem Simicska döntött úgy, hogy egy percig sem fizeti tovább bosszújának haszontalanná vált eszközét.
Hiba volt Simicskától valamifajta demokratikus, pluralizmust képviselni akaró nézetet elvárni. Nem erről volt szó: ő csak meg akarta buktatni Orbán Viktort. Se több, se kevesebb.
Az ellenzéki szemlélők közül egyedül Balavány György látta ezt be józanul cikkében:
„Az a baj, kollégák, hogy az ember, akinek a kezében volt a buksza, nem tisztelt titeket. Nem tisztelt minket. Neki az újságíró nem ember, hanem bábfigura. Amíg használható, oké, aztán hidegvérrel pöcköli le a tábláról. Sosem tudta, médiatulajdonosként sem, hogy egy Magyar Nemzet nevű újság nem játék, hanem a nemzeti kultúra fontos része, nem akarnék én nagy szavakat mondani, de erre nincs kisebb.”
Második hozzáfűznivalóm, hogy mivel a fentieket eddig is lehetett tudni (lásd: „kiba*ok minden orbánistát”), ezért nehéz másra gondolni, mint hogy az Orbán Viktor bukására való spekulálás tartotta életben a lapot. Mi egyéb állhatott azon eszmei kavalkád mögött, amely az utóbbi időben a Magyar Nemzet volt? Ahol együtt szerepelt a Cink.hu-s Gazda Albert és a jobbikos kampányanyag, ahol együtt írt a hardcore feminista Antoni Rita és az antifeminista Puzsér Róbert? Ez nem azt jelenti, hogy ne lehetne akár érdekes gondolatokat is találni az ő írásaikban, de hogy egy helyen nem férhettek volna meg munkatársként – és nem alkalmi szerzőként –, az biztos.