Miért nehéz előrejelezni?

2018. április 04. 13:14

Bár sok dolgot tudunk, látunk, értünk, gondolunk, valójában mindez nem alkalmas arra, hogy megmondjuk, mi lesz a választás végeredménye.

2018. április 04. 13:14
Török Gábor
törökgáborelemez

„4. A politikai elemzők a kampány során leginkább abból dolgoznak, amit a politikai szereplőktől látnak: politikai eseményeket, a kampány dinamikáját, politikusok megszólalásait figyelik, értelmezik. Nagyon sok értékes tudást lehet így szerezni részben a kampány lehetséges hatásáról, részben a szereplők gondolkodásáról. 2018-ban például jól látszik, hogy ennek a kampánynak a dinamikája nagyon más, mint a négy évvel ezelőttié volt: akkor szinte minden a kormányoldal tervei szerint alakult, idén ez sokkal kevésbé mondható el. Feltételezhetjük, hogy mindez hathat a választók utolsó hetes-napos döntéseire is, de hogy pontosan hogyan, annak nyomon követését leginkább a közvélemény-kutatásoktól várnánk - itt viszont visszajutunk az első pontban bemutatott bizonytalanságokhoz.

Számomra még érdekesebb a szereplők viselkedésének értelmezése. Nyilvánvaló, hogy a legtöbbet ők tudják a valós helyzetről, ők ismerik a legpontosabb, legdrágább és sajnos nem nyilvános felmérések adatait, hozzájuk futnak be azok az információk az egyéni választókerületekből, amelyekből képet tudnak alkotni a közhangulatról, a várakozásokról. Ezekről persze nem beszélhetnek őszintén a nyilvánosság előtt, de a viselkedésük mégis árulkodó. Látjuk például, hogy a miniszterelnöki személyes kampány merrefelé jár: Orbán Viktor nem a Fidesz számára legnehezebben megnyerhető választókerületekbe látogat el, hanem az ezen a listán eggyel jobb helyzetben lévőkbe, ami arra utal, hogy a kétharmad megszerzése már nem cél a Fideszben, és sokkal inkább az abszolút többség megvédésére koncentrálnak. S látjuk a különbséget a nyilatkozatokban a négy évvel ezelőttihez képest, érezzük, hogy a kormányoldal ma sokkal jobban tart a választás kiszámíthatatlanságától, mint négy évvel ezelőtt. Mindez persze nem tudás, legfeljebb tapasztalat, megfigyelés, megérzés.

Hogy mi tehát a tanulság? Az, hogy bár sok dolgot tudunk, látunk, értünk, gondolunk, valójában mindez nem alkalmas arra, hogy megmondjuk, mi lesz a választás végeredménye április 8-án. Nincsenek megbízható kutatási eredmények, vagy ha vannak is, a választás előtt nem tudhatjuk, hogy a széttartó eredmények közül melyek azok. Nincs a most vasárnapra is érvényes tudásunk sem a pártok valós támogatottságáról, sem ezen támogatottságok területi eloszlásáról, sem a részvétel nagyságáról, sem az egyéni kerületi eredmények szempontjából létfontosságú átszavazások mértékéről. Mindezek olyan bizonytalanságot eredményeznek, amelyek alapján komoly ember nem vállalkozhat előrejelzésre.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 142 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Einar
2018. április 04. 23:08
Miért nehéz előrejelezni? Mert egyrészt és másrészt. :)
Bokros Birka
2018. április 04. 22:52
https://888.hu/article-a-jobbik-messze-a-legkorruptabb-part
pemete jakab
2018. április 04. 22:18
"Miért nehéz előrejelezni?" Bohr: Jósolni nehéz, különösen, ha a jövőről van szó
nanemáne
2018. április 04. 20:43
A választások után jön Török szlogenje:én megmondtam!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!