Mi a különbség a konzervativizmus, és az etnicizmus között?

2017. szeptember 24. 13:07

A törzsiség lényege a törzstag megvédése a külvilággal szemben minden körülmények között, és ezzel összefüggésben a primér barát-ellenség viszonynak a törzsi határokkal való definiálása. Ma Magyarországon már majdnem elért ide a politika.

2017. szeptember 24. 13:07
Béndek Péter
1000 A Mi Hazánk

 

„A liberális demokrácia és a jog uralma, amelyek a konzervativizmus modern – mai – felfogása szerint a rend legfontosabb intézményi keretét adják: egyszerre szolgálják az emberi kiválóság kibontakozását és az emberek közötti együttműködést. Amint látszik, a konzervativizmus átalakulása közben lekerült a közvetlen hangsúly előbb a transzcendens, majd a szubsztantív értékekről, és előtérbe került a proceduralitás. A konzervativizmus fő kritikája korunk (jobb- és baloldali) identitárius mozgalmaival szemben ennek a proceduralitásnak a felemésztése.

Ám közben az etnicitás, a kollektívum és az állam megjelenése a konzervativizmusban lehetőséget adott az ember mint végcél szem elől tévesztésére. Mihelyt – Magyarországon pl. már a XIX. sz. végétől, a kontinensen ugyanekkor, az USÁ-ban pedig az utóbbi évtizedben – az embert és értékét a jobboldali felfogásban elkezdi meghatározni (azaz az erkölcsi képességeit és az identitását determinálni) az etnicitása, a rasszjegyei és egy nemzetállamhoz való tartozása, már nem beszélhetünk konzervativizmusról. Amikor az intézményes rend nem a humánum beteljesítése köré szerveződik a premodern pluralizmusból kiindulva, hanem modern kollektivista jegyek alapján definiálja az embert nemzeti, állami, etnikai, rassz- és fenotipikus (ahogy a másik oldalon osztály-) lénynek, az már nem konzervativizmus, hanem másféle jobboldaliság. Nem civilizáció, hanem törzsiség. A törzsiség lényege a törzstag megvédése a külvilággal szemben minden körülmények között, és ezzel összefüggésben a primér barát-ellenség viszonynak a törzsi határokkal való definiálása.

Ma Magyarországon már majdnem elért ide a politika, amely Orbán körül koncentrikus körökben képez szűkebb és tágabb barát-ellenség viszonyokat. A legszűkebb törzsi csoport Orbán családja és – ahogy Magyar Bálint mondja – »fogadott családja«. Ezekhez képest ellenség mindenki más. Egy tágabb baráti csoport a Fidesz politikai hátországa. Ezeket is megvédik a külvilággal szemben. Egy még tágabb csoport a Fidesz választói rétege. Ezeket is megvédik az ellenzékkel stb. szemben. A következő kör a magyar etnikum belföldön, akiket védünk a migrációval és Brüsszellel/Sorossal szemben, aztán eggyel szélesebb a külföldi magyar etnikum, de a logika szerint a végső védendő kör Európa, az európai nemzetek és kultúrák – megint csak Brüsszellel, Sorossal és a migrációval szemben.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 78 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
dr Angyalföldy
2017. szeptember 25. 13:13
Béndeknél a "törzsiség", "a torz polgárosodás", "az etnikum kudarca" mind nyilvánvaló freud-i projekció - saját problémáit, a kudarcos asszimilációt vetíti ki.
Jason Bourne
2017. szeptember 25. 12:55
"Nem civilizáció, hanem törzsiség." A két fogalaom mióta zárja ki egymást? Ez az íromány egy áltudományos izé, teletűzdelve mindenféle idegen szvakkal, hogy komoly munkának tünjön. Se füle-se farka.
Megtalálta
2017. szeptember 25. 11:44
"Sokakat már nem érdekel ez a kérdés, engem igen." Könyörgöm, de miért? Miért??? Miért érzi kötelességének hogy a sekélyes sztereotípiát minden nap a pofánkba öntse? Sőt, a hisztereotípiáit.
MZ/X
2017. szeptember 25. 08:03
Két lehetőség van: Béndeket még nem vették fel a soros fizetési listára, és ezért nagyon nyomja, hogy észrevegyék, vagy már rajta van, csak szaruk csinálja....
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!