Érkezhet az ifjabb Sarkozy a francia politikába, és nem akárki a példaképe
A volt elnök fia az elmúlt 15 év nagy részét az Egyesült Államokban töltötte, s innen visszatérve jelent meg a francia nyilvánosságban.
Nagy a változás. A fővárosi értelmiségnek gyakorlatilag nincs befolyása a döntéseknél.
„Az ifjabbak csak elbeszélésekből, archívumokból idézhetik vissza, hogy a rendszerváltás első éveiben volt egy ügy, ami miatt meghasadt az ország.
Támogatók és ellenzők feszültek egymásnak. Szó volt mindenről: pénzről, hatalomról. Sőt a mélységben világképek csaptak egymásnak. A kommunizmusból éppen szabaduló nemzet pedig csak nézte, kapkodta a fejét, mitől ilyen megosztó a politikai közbeszéd, ha papíron egy mindahányunkat szolgáló ügyről van szó: a Világkiállításról.
A rendezvényről, amelyen különböző kategóriákban mutatkoznak be a Föld országai, és azóta is sorban állnak érte, hogy hazájukban tarthassák a seregszemlét.
Akkor elbuktunk.
Az igenlők, akik nem mellesleg kormányon voltak, nem merték végigvinni az ügyet. Az amúgy is gyengélkedő első jobboldali-polgári kabinetet legyűrte egy gerjesztett hangulat, amelynek egy jól meghatározható fővárosi értelmiségi réteg volt az ideológusa, megfogalmazója, és terjesztője, megannyi médiahálózaton keresztül. Bohócot csináltak a nemzetből, és nevetgéltek is rajta, cinikusan.
Azóta nagy a változás. Annak az értelmiségnek gyakorlatilag nincs befolyása a döntéseknél, és ez mutatja, megéri az erőfeszítés, hogy hagyjuk magunk mögött a posztkommunizmus idejét. Találjunk magunkra.”