Ez fájt! Az UEFA jól kibabrált Szoboszlaiékkal
A 2026-os labdarúgó-világbajnokság európai selejtezőinek sorsolásán a Nemzetek Ligája-osztályozós válogatottjai automatikusan négycsapatos csoportokba kerülnek.
Bár a miniszter azt ígérte, fontolóra veszik az ingyenes oltások körének kiterjesztését, egyelőre elvetették az ötletet.
„A múlt héten meghalt egy hat hónapos kislány agyhártyagyulladásban. Tavaly decemberben egy bölcsődés gyermek és egy gimnazista diák hunyt el ebben a betegségben. Az agyhártyagyulladást okozó baktériumtörzsek ellen nincs kötelező védőoltás. A tavaly év végi halálesetek után csak az egyik baktériumtörzs, a meningococcus C elleni védőoltást tette ingyenessé a kormány. Kétéves korig. A meningococcus C elleni oltóanyag 17 éve forgalomban van, pár ezer forintba kerül. A szakemberek szerint a veszélyeztetett korú népesség jelentős része be van oltva ellene.
Hazánkban az agyhártya-gyulladásos megbetegedések háromnegyedét nem a C, hanem a B törzs okozza. Ez ellen senkinek nem jár ingyen a vakcina. Az oltóanyag ára ampullánként 27-30 ezer forint, amiből a csecsemőknek négy adagot, az egy évnél idősebbeknek kettőt kell beadni a védettséghez. Lapunk az elmúlt hónapokban folyamatosan ostromolta Lázár János Miniszterelnökséget vezető minisztert annak kapcsán, hogy nem tervezik-e térítésmentessé tenni az oltást. A szülők zöme ugyanis nem tud gyermekenként százezer forintnál is többet költeni egyetlen védőoltásra. Bár a miniszter azt ígérte, fontolóra veszik az ingyenes oltások körének kiterjesztését, egyelőre elvetették az ötletet.
A vonatkozó kormányhatározat szerint 25,65 milliárd forintot különített el a kormány stadionfejlesztésre 2014–2017 között. Egy lapunknak nyilatkozó gyermekorvos szerint az állam – amennyiben átvállalná az agyhártyagyulladás valamennyi fajtája elleni védőoltás költségét – 17-18 milliárd forintból megoldhatná az évente születő kilencvenezer csecsemő védelmét. És akkor még talán focira is maradna valamennyi.”