Borzasztó karambol: egy buszsofőr kirepült az ablakon (VIDEÓ)
Kedden a Nagy Lajos király útján érkező villamos az egyik átjáróban letarolt egy menetrend szerint közlekedő buszt.
Budapestnek hímestojásként kell vigyáznia minden olyan tudásbázisra, amely értékeket teremt.
„A CEU az az intézmény, amely nem elviszi a hallgatókat Budapestről, hanem idehozza őket, sőt megmutatja nekik, hogy Budapest mennyire fantasztikus város. Azok a diákok, akik a Közép-Európai Egyetemen a világ legjobb oktatóitól szerzik a tudásukat, tanulhatnának bárhol máshol a világon, mégis a mi városunkat választották. Ahogyan arra Fodor Éva is felhívta a figyelmet: a CEU olyan világhírű oktatókat, Nobel-díjasokat vonz Budapestre, akiket más intézmények nem tudnak, továbbá szép, modern, nyitott tereket hoz létre a fővárosban, nyitott rendezvényeket szervez, amelyeken bárki részt vehet. A CEU a magyar államnak pénzébe nem kerül, sőt, évente több milliárd forintnyi adót fizet és európai uniós forrásokat is Budapestre hoz. Mindebből világosan kitűnik, hogy az intézmény elleni támadásnak nincs racionális oka, kizárólag politikai.
A CEU elleni támadásra adott hivatalos kormányzati magyarázatok biztosan nem igazak. Nem a CEU az egyetlen, amelyik nemzetközileg elismert diplomát ad, a Corvinus például a Passaui Egyetemmel működik együtt szorosan. A közös diplomához természetesen semmi szükség arra, hogy az egyik ország intézményének a másik országban legyen campusa – hívta fel a figyelmet Mészáros Tamás. Polónyi István ugyancsak nagypolitikai okokat lát a CEU elleni támadás mögött, mint mondta: az Orbán-kormány valószínűleg arra számított, hogy ha a CEU-n keresztül rúg egyet Soros Györgyön, azzal jó pontokat szerezhet az új amerikai adminisztrációnál, ugyanakkor nem vették figyelembe, hogy a CEU zavartalan működése amerikai érdek is, mint ahogyan azt az amerikai külügy is teljesen egyértelművé tette az elmúlt hetekben.
Senki, a CEU rektorhelyettese sem vitatja, hogy nem lehet módosítani a szabályozáson vagy épp ne lehetne beépíteni a rendszerbe a minőségbiztosítást. Ugyanakkor Orbán Viktornak és kormányának is meg kell értenie, hogy a Közép-Európai Egyetem és a CEU egy és ugyanaz, ha utóbbit a kormány ellehetetleníti, az előbbi is megszűnik. Az amerikai diploma nem privilégium, hiszen az intézmény az amerikai oktatási rendszer szerint működik és hallgatóinak kétharmada épp az amerikai diploma miatt választja a budapesti intézményt. A CEU-ra ugyanakkor több száz magyar hallgató is jár, a kutatásokban számtalan magyar szakember vesz részt. Éppen ezért van szükség mielőbbi megoldásra, de – mint azt Fodor Éva kihangsúlyozta – nem a kormány által meglebegtetett kiskapuk kellenek, amelyekkel a CEU kijátszhatja a törvénymódosítást, hanem olyan megoldások, amelyek hosszú távon rendezik a CEU ügyét. Hozzáteszem: a megoldás azért is sürgető, mert Budapestnek hímestojásként kell vigyáznia minden olyan tudásbázisra, amely értékeket teremt.”