„Maga a gender alapötlete, a nemi egyenlőség, nem rossz dolog. Az, hogy ne legyen a férfi és a női szerepkör, mint két ellenpólus, élesen elválasztva. Sokak számára ez annyit jelent, hogy a munkahelyeken egyenlő arányban vesznek fel nőket és férfiakat, hogy ugyanannyi fizetést kapnak egyazon munkáért, hogy nőként nem feltétlenül kell gyereket vállalni, és hogy akár a férfi is otthon maradhat »háziférfiként«.
Vannak azonban más vonulatai is, amelyekkel én kint, Németországban nap mint nap találkozom. Megjelenik akár egészen apró dolgokban, mint például, hogy a férfiak a nemi egyenlőség jelében nem engednek előre az ajtóban, nem adják át a helyet, nem fizetnek a randin és a nők ezt nem is várják el, hiszen egyenrangú partnerek. Aztán ott vannak a láthatóbb jelek. Az már a mindennapos kultúránk része és elfogadott tény, hogy nők is hordhatnak nadrágot. Most megfordul a dolog és az eddig nőinek titulált dolgok sem azok már. (...)
Van egy olyan kezdeményezés, amely azt szeretné elérni, hogy már az óvodákban is azon túl, hogy ott se tanítsák a gyerekeket a tradicionális férfi és női szerepekre, olyan mesék is legyenek, amelyekben nem csak a herceg és hercegnő találná meg a boldogságát egymással, hanem akár herceg herceggel vagy hercegnő hercegnővel is.
Ahogyan az elején is említettem, a gender megjelenik az egyetemi tananyagban. Nem csak antropológia szakon, hanem másoktól is hallottam, például leendő pedagógusoktól. Felhívják a figyelmünket arra, hogy a nem csak egy, a társadalom által alkotott konstrukció és hogy a biológiai nemtől függetlenül dönthetjük el, hogy milyen szerepben lépünk a nagyvilág elé. Sőt valójában nem is kell szerepet választani, mert a nem nem nő vagy férfi, hanem egy skála, amelyen bárhol állhatunk. Ennek fényében visszakanyarodnék az OFFLINE címéhez, hogy mi is a baj a genderrel?
Én úgy látom, hogy a gender már nem pusztán a nemi egyenlőségről szól, hanem új alapokra helyezi az önképet azáltal, hogy összemossa a nemeket és választási lehetőséget ad, hogy a biológiai nemedtől függetlenül egy nőtől férfiig tartó skálán bárki lehess.”