Lesz-e sorsdöntő változás 2017-ben?

2017. január 07. 10:41

Forradalmi változásokra nem lehet számítani, mert a fennálló rendszer elég erős ahhoz, hogy a radikális változásoknak ellenálljon.

2017. január 07. 10:41
Lóránt Károly
Magyar Hírlap

„A neoliberális közgazdászok nagy ígérete az volt, hogy a liberalizált piacgazdaság lényegesen hatékonyabb, mint az államilag szabályozott, és igaz ugyan, hogy a jövedelemkülönbségek növekedni fognak, ám a jövedelmek »lecsorognak«, és végül a szegényebb rétegek is jobban járnak, mint ahogy a liberalizáció nélkül jártak volna.


Nos, a nagy ötlet megvalósítása óta már egy emberöltő is eltelt, és mi az eredmény? Az általános hatékonyság, amelynek mércéje az egy főre jutó GDP növekedése, nem gyorsult fel, sőt, az Európai Unió esetében jelentősen lassult. Ugyanakkor a társadalom széles rétegének jövedelme stagnált vagy csökkent, a korábbi létbiztonságot létbizonytalanság váltotta fel. A globalizáció (amelynek pontos meghatározását David C. Korten ismert könyvének címe adja: Tőkés társaságok világuralma) a társadalom széles rétegeinek munkahelyeit kitelepítette a fejlődő országokba, tartós munkanélküliséget hozva létre ezzel az anyaországokban. Mindezt kiegészítette az a nagyarányú bevándorlás, amely egykor ideiglenesen itt tartózkodó vendégmunkások formájában indult meg, mára azonban az európaitól gyökeresen eltérő kultúrájú városrészeket eredményezett.

A Gallup közvélemény-kutató intézet már az ezredforduló környékén jelezte a társadalom elégedetlenségét az általa befolyásolhatatlanná vált politikai rendszerrel szemben. Egy 1999-es felmérés szerint olyan stabil demokráciákban, mint az Egyesült Királyság, Svédország, Dánia, Finnország Franciaország, Hollandia, az emberek többségének az volt a véleménye, hogy a választások ugyan demokratikusak, az országot azonban mégsem a népakarat szerint kormányozzák. Ezek a vélemények az elmúlt másfél évtized során megerősödtek, általánossá váltak, és olyan uralkodóelit-ellenes jelenségeket okoztak, mint Trump megválasztása, a szélsőjobb vagy baloldali pártok politikai szerepének megerősödése, vagy az Egyesült Királyság kilépése az Európai Unióból.

E tendenciák 2017-ben minden bizonnyal folytatódni fognak, mivel az uralkodó elit politikai korrektségre redukált filozófiájával és a globális businessben való érdekeltségével egyszerűen nem lesz képes a szükséges változások végrehajtására. Ám forradalmi változásokra sem lehet számítani, mert a fennálló rendszer elég erős ahhoz, hogy a radikális változásoknak ellenálljon. Ez világosan látható volt Görögország esetében, ahol hiába jutott kormányzati pozícióba egy szélsőséges párt (a Sziriza), kitűzött céljai elérését az európai gazdaságpolitikát befolyásoló elit (gyakorlatilag a németek) megakadályozta. Hasonlóképpen nem várható, hogy valamely szélsőjobboldalinak nevezett párt kormányzati pozícióhoz jut, sokkal inkább az, hogy növekvő támogatottságával megijeszti a fősodratú pártok vezetőit, és azok hajlandók lesznek a nyomásnak engedni, például a mindez ideig katasztrofális eredménnyel járó bevándorláspolitikában. A Brexit esetében is az várható, hogy az európai elitben lesz annyi életösztön, hogy a kilépést úgy oldja meg, mintha semmi sem történt volna, nem hozva létre egy újabb törésvonalat Európában. Donald Trump esetében sem biztos, hogy lényegi változások következnek be, egyrészt azért, mert kijelentései gyakran ellentmondanak egymásnak, másrészt azért, mert az őt körülvevő intézményrendszer, tehát a média, a véleményadó személyek és agytrösztök, a lobbik, a külgazdasági és külpolitikai erőviszonyok attól, hogy Trump lett az elnök, még nem fognak megváltozni.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 13 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
vologya
2017. január 09. 11:10
OV a rendkivül rossz módon kezelt 3000 mrd Ft magánnyugdíjpénztári megtakarítást ügyesen államosította. Persze az még fog hiányozni az érintetteknek. Most decemberben egy hónap alatt elszórt 900 mrd Ft-ot. Mondanám, hogy vitatatható célokra, de ez nem igaz mert senki nem vitathatta a célokat. Jelenleg az államadósság a GDP 74 %-a. Mivel 20 év múlva évente 140 ezer lesz a nyugdíjba vonulók száma és 85 ezer a munkába lépők száma, mindent el kellene követni, hogy addigra az államadósság eltűnjön és az államnak megtakarításai képződjenek, mint a norvégoknak például. Sajnos nekünk nincs korlátlan olajunk de azért valamit lehetne tenni. Például nem elszórni 900 mrd Ft-ot egy hónap alatt.
térdfigyelő kamera
2017. január 08. 13:54
Ha jól látom, Lorántot, és társait kigolyózták a zöld tv-ből, és helyüre Bencsik,Zsoca, Huth ültek be, hogy még tisztábban lássunk. (Nem mintha az eddigi echón úgy általában tisztán láttunk volna, de volt egy-két értelmes műsor.Ld.fentit.)
kulalak
2017. január 07. 20:40
"az euró bukásának" "fordulatot jelentene, ha Németország ... megszüntetné évi kétszázmilliárd eurós kereskedelmi többletét (amit, ha ez eddig felmerült, Angela Merkel mindig ... elutasított)." "Az Egyesült Államok esetében forradalmi változás lenne a ... külkereskedelmi hiány megszüntetése és az ennek megfelelő termékek hazai előállítása." "A felsorolt változások megértek, és előbb-utóbb meg is fognak történni, de kérdés, hogy mikor." Semmikor.
Tündér_Lala
2017. január 07. 17:03
Arról beszélnek (Bayer rohögcsél, meg azt mondja, hogy ez a hitelnyujtó problémája), hogy a világ adósságállománya 200 billiárd dollár körül van. A világ GDP-je 60-80 billiárd, tehát az adósság a cca. háromszorosa ennek. Amiről nem esett szó: Mekkora az átlagos kamatteher és mekkora a nyereséghányada (3-5 %) a világ tevékenységének ? Az teljsen egyértelmú, hogy ezt soha vissza nem lehet fizetni (főleg, hogy fiktíven keletkezett, valós beruházás kis töredékében volt). Viszont ha minden nyereséget elnyel a kamatszolgálat – és vallahol itt tarthatunk – akkor fejlődés értelemszerűen nem lehetséges. Probálják a nyereséghányadot növelni a bérek és az életszinvonal leszorításával, ez viszont a fizetőképes keresletet csökkenti. Összességében baromi nagy szarban van a világ. Ezt Clintonné gazdái a káosszal és háborúval gondolták megoldani. Trump más utat próbál, de bármikkor buktatható például ha felemelik a kamatszintet a 110 %-os ami adósságszinten. Tényleg felettébb érdekes, kalandos jövő vár ránk.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!