„Örök szerelem, ettől nem lehet elszakadni” – így vallott a visszatéréséről a Mandinernek az olimpiai bajnok
Szász Emese a decemberi országos csapatbajnokságon a gyermekei előtt léphet ismét pástra.
Az utóbbi időszakból Göncz Árpád munkásságára lehet példaként tekinteni. Interjú a Momentum Mozgalom vezetőivel.
„Ha nem írják ki a népszavazást, mert nincs elég aláírás, akkor az elnökük lemond-e?
FGYA: A tagságnak kell eldöntenie, hogy azon a harminc napos úton, amin most elindulunk, milyen más jellegű sikerek övezték a mozgalmunkat. Itt nem csak a NOlimpiáról van szó, a Momentum is zászlót bont. A Nemzetközi Olimpiai Bizottság azt is figyelembe veszi a pályázatok elbírálásánál, hogy jelentős-e a támogatottsága az olimpia rendezésnek az adott pályázó nemzetben. Ha sikerül ezzel a kampánnyal mondjuk a mostani 54 %-os olimpiát ellenző tábort bővíteni, akkor a NOB valószínűleg más városnak fogja megítélni a rendezés jogát, és akkor már sikert értünk el. (...)
Tegyük fel hogy nagyon sikeres a kampány, elérik a céljaikat és 2018-ban bejutnak a Parlamentbe. Akkor a kormányzóképesség érdekében kivel lépnének koalícióra a Fidesszel, az MSZP-vel vagy a Jobbikkal?
OA: (ironikusan) Ez egy nagyon szép felhozatal. Mi egyelőre a saját utunkat szeretnénk járni, nem véletlenül építjük a saját szervezetünket, politikai közösségünket: politikai árvának éreztük magunkat. Nem akartunk az imént felsorolt pártok egyikéhez sem csatlakozni.
Az országot kormányozni kell. Nagyon optimista becslés, hogy rögtön kétharmadot szereznek. Viszonyulniuk kell valahogy ezekhez a pártokhoz.
FGYA: Egyikkel sem szeretnénk koalícióra lépni. Azzal a politikai garnitúrával, ami az elmúlt 27 évet meghatározta, nem sok tennivalónk akad. (...)
Hol látnak rést a politikai piacon?
FGYA: Több helyen is látni rést. Az egyik ilyen a sokmillió kiábrándult tábora, akik nem tudnak pártot választani. Ezzel mi magunk is így voltunk az elmúlt 5-6 évben, nem tudtunk kire szavazni. Aztán ott vannak a különböző pártokból kiábrándultak, lásd a Fideszből vagy a Jobbikból kiábrándultakat: ők is egy figyelemreméltó csoport.
Kiket tekintenek politikai példaképnek a magyar történelemből?
FGYA: Szent István az államalapító, és Széchenyi István. Olyan korokban tudták vezetni Magyarországot, amikor átalakulás zajlott a világban. Most is egy ilyen időszakban vagyunk.
OA: Az utóbbi időszakból pedig Göncz Árpád munkásságára lehet példaként tekinteni.”