Szükség van a baloldalra

2017. január 23. 08:27

A harmadik köztársaság fennállása óta a baloldal még soha nem volt ilyen viharvert, miközben Magyarországnak sosem volt még ekkora szüksége a baloldalra.

2017. január 23. 08:27
Botka László
168 Óra

„A harmadik köztársaság fennállása óta a baloldal még soha nem volt ilyen viharvert, miközben Magyarországnak sosem volt még ekkora szüksége a baloldalra.

A 2010 óta hatalmon lévő Orbán Viktor autokráciába taszított egy olyan országot, amelynek demokráciája a kilencvenes években még modellként szolgált Közép-Kelet-Európában. Annak a demokratikus politikai erőnek, amely legyőzi Orbánt, vissza kell térnie az alkotmányos demokráciához és a jogállamisághoz. Az Orbán-rezsim azonban nemcsak a jogállamot és a demokráciát építette le, hanem elterjesztett egy olyan társadalom-felfogást, amely mélyen igazságtalan, a magyar emberek alapvető érdekeivel ellentétes, és ami ellen minden igazi baloldali erőnek küzdenie kell.

A baloldal válsága nem csak hazai jelenség. A nacionalista populizmus előretörésével egyidejűleg a progresszív politikai erők világszerte defenzívába kerültek.

(...)

Az Orbán-rendszer egyes tanulmányozói szerint a miniszterelnök célja egy kelet-európai Szingapúr megteremtése volna, ahol Orbán a nemzet atyjaként évtizedeken át vezeti az országot, és a politikai viták megspórolásával sietősen csatlakozik a fejlett világhoz. Leegyszerűsítve: az orbáni ajánlat nem más, mint a szabadság és demokrácia feladása a jólétért és a hatékonyságért cserébe.

Ezt az ajánlatot Magyarország két okból sem fogadhatja el. Először is azért, mert ez az ígéret: hazugság. Magyarországból nem lesz következő Szingapúr. Nincs és nem lesz orbáni csoda. A szingapúri, fejlesztő autoriter állam kiépítése helyett az ország putyinizálódása zajlik, ahol a jólét ígérete csak Orbán kegyeltjei számára valósul meg.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 179 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
áfonya
2017. január 23. 13:12
Meg még Walter-gate: A korábbi szocialista polgármester, Walter Dezső vezette soproni önkormányzat még 2006 februárjában egy 500 négyzetméteres középülettől és a hozzákapcsolt 2189 négyzetméternyi területtől vált meg mélyen a piaci ár alatt, 23 millió forintért. Ráadásul úgy, hogy az ingatlant az önkormányzat a saját vagyonkataszteri nyilvántartásában 78 millió forintos vagyoni értéken tartotta nyilván. Sőt az önkormányzat ismerte azt az OTP értékbecslést is, amely szerint az 500 négyzetméteres irodaépület önmagában 70 milliót ér.
Bokros Birka
2017. január 23. 13:12
Kinek van szüksége erre a baloldalnak csúfolt múlti nacionalista pártra? Nekem nem hiányzik, bár én nem vagyok megélhetési politikai bűnöző.
áfonya
2017. január 23. 13:11
A Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége 2007 során több alkalommal is arra hívta fel a figyelmet, hogy "Veres János megyéjében" visszaélés jellegű földvásárlások történtek. A legszembetűnőbbnek Rinyú Jánosné földvásárlását tartják. Az idős asszony lánya, Mariánné Rinyú Ilona Balkány MSZP-s polgármestere. A majdnem 80 éves nyertes pályázó 61 millió 105 ezer forintért vásárolt meg 214 hektár földterületet Nagykálló és Balkány térségében. A Magosz állítása szerint a pályázaton induló helyben lakó gazdálkodókat úgy játszották ki, hogy az első helyen nyertes visszalépett Rinyú Jánosné javára. A nyertes ajánlatot elfelejtették kifüggeszteni az önkormányzat hirdetőtáblájára. Az ügy kirobbanását követően a Magyar Nemzet úgy értesült, hogy bírósági feljelentést tett Nagykálló önkormányzata a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet Nagykállóhoz, illetve a közeli Balkányhoz tartozó állami földeladásai miatt. Az önkormányzat álláspontja szerint a balkányi földekkel egy egységben értékesített nagykállói területek egy részére a hivatalnak elővásárlási joga volt, ugyanis azokat korábban természetvédelmi területté nyilvánították, az NFA azonban ezen igényét figyelmen kívül hagyta. Emellett az ügyészség hivatalból indított vizsgálatot, melynek során a napokban már ki is hallgatták Rácz Imrét, a földekért három másik társával együtt pályázó, helyben lakó gazdát, aki egyébként Balkány önkormányzati képviselője is. A napilapnak nyilatkozó Rácz Imre elmondta: az elővásárlási jogukat azért nem tudták érvényesíteni, mert Balkány jegyzője az NFA döntését véleménye szerint a törvényi előírással szemben egyáltalán nem függesztette ki az önkormányzatnál, vagy ha mégis, igen gyorsan eltávolították, hiszen senki sem látta. A Nagykálló önkormányzata által elindított per érinti Rinyú Jánosné pályázati egységét is, ezért az NFA a bírósági döntésig nem kötheti meg vele a szerződést. A balkányi polgármester egyébként nem csak a balkányi földvásárlásban érintett, mivel a nyugdíjas őstermelő hölgy újfehértói földekre is pályázott, mely eljárásból az NFA azért zárta ki, mert az eljárás idején, 2006 szeptemberében 11,9 millió forintos lejárt tartozása volt.
áfonya
2017. január 23. 13:08
Míg a vej cége vásárolt, addig Apró Piroska sem volt tétlen, 1991-ben testvérével, ifj. Apró Antallal és első unokatestvérével, Vajda József dandártábornokkal (aki 1994-ben az NBH második emberévé avanzsált) megalapította az S-Komplex Nemzetközi Biztonságvédelmi Kft.-t. A 17,2 millió forint törzstőkéjű céget "személyek és áruk biztonsága, bűncselekmények és terrortámadások leküzdése" céljából hozták létre. A cégbírósági iratok ellenben arra utalnak, hogy a vállalat leginkább információcserére szakosodott. Az alapítók között megtaláljuk még a magyar titkosszolgálat volt elnökét, Nagy Lajos ezredest, Gyurcsány Ferenc ifjúkori barátját, Hargitai Györgyöt és négy izraeli társaság Holland-Antillákon bejegyzett vállalatát. A végelszámolás alatt álló cég többi tulajdonosai a pesti éjszakából jól ismert nagyvállalkozók voltak, akik külföldi adóparadicsomkban forgatták jövedelmüket. Apró Piroska 2002-ben a köztulajdonban lévő Budapesti Airport Rt. elnökeként is bőkezűnek mutatkozott. A ferihegyi repülőtér tőszomszédságában 20 hektár földért képes lett volna 4,7 milliárd forintot kifizettetni az állami céggel, holott ugyanott pár hónappal azelőtt egy vevő 240 hektárért csak 160 millió forintot fizetett. Piroska szándékát megneszelte a sajtó, ki is teregette, így az Apró-üzlet meghiúsult. Apró Piroska Klára nevű lánya, Meggyessy Péternek köszönhetően ekkoriban az 1500-1600 milliárd forintnyi uniós pénzt kezelő Nemzeti Fejlesztési Terv és EU-támogatások Hivatalának az elnökhelyettese volt. Pozíciójáról csak 2003-ban mondott le, amikor férjét sportminiszterré nevezték ki. Míg Apró Piroska főleg a kereskedelem és a gazdaság, addig fivére, Apró Antal a belügyi és az állambiztonsági szakszolgálatok háza táján tevékenykedett. A Történeti Levéltár és a Belügyminisztérium nemrég felszabadított titkosított dokumentumai szerint Apró Antal alezredesi fokozatban a III/II-2/A ügyosztály osztályvezető-helyetteseként az osztrák és a nyugatnémet hírszerzést semlegesítette. 1990 februárjától a Nemzetbiztonsági Hivatal felderítési főosztályvezetője volt. A ferihegyi légikikötő védelmét ellátó S-Komplex cégen kívül Apró Antal a Veni Vidi Victoria személy és vagyonvédelmi Kft., az Apró és Társa Magánnyomozó Iroda, illetve lányával és fiával közösen (Bernadett és Antal) az Apró Controll Vállalkozásbiztonsági Tanácsadó Kft. vezetője. A volt főtiszt lakása és cégeinek székhelye a XI. kerületben, egy több mint 30 éves Neszmélyi úti társasházban vannak bejegyezve.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!