Na, pont erre lehetne jó az Unió

2016. december 19. 16:03

Következetesen végig kell gondolnunk, mit is akarunk az Európai Uniótól.

2016. december 19. 16:03
Balogh Gábor
Balogh Gábor
Alfahír

„Következetesen végig kell gondolnunk, mit is akarunk az Európai Uniótól.

Erre a mai magyar politikában nagyjából kétféle válasz létezik. Az egyik szerint (nevezzük az egyszerűség kedvéért balliberálisnak, ha ez még jelent bármit is Magyarországon 2016-ban)  mély hálával és odaadó csodálattal tartozunk a nagybetűs NYUGAT-nak, ahonnan egyszerre ömlenek ránk az önzetlen segítségként folyósított eurómilliók, és a keleti sötétségbe világosságot hozó civilizáció fénye. A mindenkori gyarmati értelmiségnek a Beatrcie "Csak térden állva" című klasszikusával jellemezhető, megalázó, de legalább totálisan zsákutcás gondolkodása mentén az EU keleti felének más dolga sincs, mint keményen dolgozni azon, hogy egyszer majd elérhessük nyugati mestereink szellemi szintjét és gazdasági termelékenységét. Ebben a koordinátarendszerben a kontinens boldogabbik része egyben a jobbik része is, a szegényebb pedig a hitványabb, amely tulajdonképpen meg is érdemli saját nyomorúságát.

A másik szerint (nevezzük az egyszerűség kedvéért jobboldalinak, ha ez még jelent bármit is Magyarországon 2016-ban) az EU a nemzetállamok felszámolásának kozmopolita projektje, amelynek valós célja nem más, mint az ultraliberális ideológiai dogmák mentén drasztikusan átalakítani, a neoliberális gazdaságpolitika eszközével kizsákmányolni a posztszocialista országokat.

Nem vitás, hogy a valósághoz ez utóbbi értelmezés áll jóval közelebb. A gond az, hogy ez lehetne másképp is, és, ha az Unióra csak és kizárólag, mint veszélyforrásra tekintünk (amire, amúgy tényleg minden okunk megvan) akkor egy csomó lehetőséget elpuskázhatunk.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 38 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
mustarharmas
2016. december 19. 23:07
Tök jó elemzés...
Sötétbenbújkálóellenforradalmár
2016. december 19. 21:11
89-ben még tudtuk. Már senkit nem érdekel. Amennyiben a 40% 2/3 továbbra is 100%-nak számít.
Tündér_Lala
2016. december 19. 19:26
Az Eu elcsúszott a globalizáció mentén és banki irányítás alá került. Merthogy a tőke teljesen szabad áramlásával felborult az egyensúly. A tőke kötelezettségei megszűntek vagy megkerülhetők, de továbbra is az államok felelnek a költségvetésekért és a nagy állami ellátórendszerek működéséért. Ez elvi ellentmondás. A fokozatos szuverenitás csorbítások meg kevesebb lehetőséget adnak arra, hogy az államok a saját érdekeiket érvényasítsék. Ez különösen a kevésbé fejletteket sujtja és a felzárkózást nehezíti.
Akitlosz
2016. december 19. 19:08
Ha fideszes írta volna szóról szóra ugyanezt, akkor zöldet kapott volna többségben.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!