Mindent feláldozunk a növekedésért, a jelek szerint hiába

2016. szeptember 11. 14:50

A 2008-as gazdasági válság óta Európában egy sor országban alig van növekedés, stagnálás van, recesszió. Lassan tíz éve látjuk, hogy ez a recept nem jó. Interjú.

2016. szeptember 11. 14:50
Federico Demaria
Magyar Nemzet

„Húsz éve olyan növekedésben élünk, amelyikből szinte semmit nem érezni. Sőt: eközben roppant módon megnőtt az emberek eladósodottsága, ez volt az ára, hogy fenn tudják tartani vagy növelni az életszínvonalukat. Ez a legfontosabb. Ráadásul lassan tíz éve mindent feláldozunk a növekedésért, a jelek szerint hiába.

Ezt hogy érti?

„Úgy, hogy a 2008-as gazdasági válság óta Európában egy sor országban alig van növekedés, stagnálás van, recesszió. És ezen mindenhol megszorító intézkedésekkel akarnak változtatni. És ennek érdekében csökkentik a fizetéseket, a juttatásokat, sutba dobják a jóléti államot, korlátozzák a munkavállalók jogait, kevesebbet költenek oktatásra – mindezt miért? Hogy elnyerjék a hitelminősítők jóindulatát, és beinduljon a növekedés. De lassan tíz éve látjuk, hogy ez a recept nem jó. (...)

De a technológia is folyamatosan fejlődik, itt vannak a szélerőművek, a napelemek, az elektromos autók. Tudunk úgy is növekedni, hogy közben környezetbarátak is vagyunk, nem? 

Már az 1970-es évek óta a közgazdaságtan egyik nagy kérdése, hogy mik a növekedés határai. Igen, az utóbbi idők jól hangzó kifejezései a »zöld energia«, »zöld növekedés« vagy »kék energia« – mindenki választhat magának színt kedve szerint. Jól hangzik, hogy növekedhetünk anélkül is, hogy, mondjuk, ugyanannyi energiát használunk fel, ugyanannyi vagy kevesebb káros anyagot bocsátunk ki, de nézzük a számokat, végül is tudós vagyok! Az Eurostat szerint ha nő a gazdaság, az energiafelhasználás, a károsanyag-kibocsátás összességében ugyancsak nőni fog. Szintén a számok mutatják, hogy ez csak akkor csökkent, ha gazdasági válság volt, elmaradt a növekedés. Ez történik harmincéves távlatban. Vegyük csak a szén-dioxid-kibocsátást. Tegyük fel, hogy a magyar gazdaság egyre kevesebb szén-dioxid árán állít elő egyeurónyi értéket. Mert mondjuk az autóink egyre kevesebb üzemanyagot fogyasztanak, vagy tartós égőt teszünk a lámpába. Mégis mi történik? Az energiafelhasználás, a kibocsátás összességében mégis nő. Európában az üzemanyag-felhasználás évtizedek óta folyamatosan nő, és tudja, miért? Pedig a technológia közben folyamatosan fejlődik.

Akkor miért?

Mert ha vesz egy kisebb fogyasztású autót, akkor azt mondja: rendben, ezzel az autóval olcsóbban közlekedem, de jó! És mit csinál közben? Többet használja, mert úgyis olcsóbb, vagy a megspórolt benzinpénzen vesz magának egy fapados repülőjegyet, és elmegy vakációzni, miközben eléget a repülő pár tonna kerozint. Vagyis összességében semmi nem javul ezzel a szemlélettel.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 40 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
motoros
2016. szeptember 12. 07:45
Nincs egy közgazdász a világban, aki elmondaná a népeknek, hogy az lóf*az, esti fény, amit ma növekedésnek neveznek? Növekedés az, amikor ,indig újabb és újabb kütyüt vásároltatnak a mamlasz néppel, aki méh azt sem fogja fel, hogy mindez azért van, hogy jobban tudják ellenőrizni és igába hajtani. Növekedés az, hogy lassan jobban járunk, ha közvetlenül beszedjük a mérgeket, mintha busás élelmiszer áron vesszük meg? Növekedés az, ha nagyüzemi módon termeljük az állat-húst? A növekedés, mint olyan, nem is léteik a gazdaságban, csak a biológiában. A gazdaságnak nem növekednie kell, hanem jól rendszerezetten működnie. Amit ma növekedésként mutatnak ki, az nem javítja az emberek életminőségét. Akkor most mi növekszik?
katus
2016. szeptember 11. 22:06
Az ország, de talán Európa, sőt, a világ leggazdagabb gázszerelője https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-0/s480x480/14291648_1511300868896206_4081776295207718666_n.jpg?oh=582c61bbb4027ad6a07a246dfeef0f12&oe=583A885B
tabakur
2016. szeptember 11. 21:53
Majd a nagyhatalmak elintézik egy jó kis háborúval és lehet mindent újjáépíteni.Máris beindul a növekedés.
krakken96
2016. szeptember 11. 20:03
ez mind a vadkapitalizmusból jön, aranyszabály a gazdagok még gazdagabbak a szegények szegényebbek lesznek,mostanában volt egy jó cikk az indexen,hogy a kinaiak húztak jó hasznot még ebből és mindenki más mármint az alsóbb néprétegek szivtak, sokáig én is lelkesedtem még most is reménykedem a zöld enegriában de ma már én is belátom,hogy nincs jó választás csak rossz és még rosszabb
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!