Hitel

2016. augusztus 05. 08:03

Magyarországon különlegesen érzékeny téma a hitelezés. Ennek oka, hogy a devizahiteles vészkorszakban az ország egy része „megégette” magát, így mind a háztartások, mind a vállalatok éveken át ódzkodtak újabb banki kölcsönök felvételétől.

2016. augusztus 05. 08:03
Szajlai Csaba
Magyar Hírlap

Most jutottunk el oda, hogy a vállalati oldalon »éltessük« a kis- és középvállalkozói szektorra »zúdított« olcsó hitelt – a Magyar Nemzeti Bank gazdaságélénkítő programjának tulajdoníthatóan, továbbá az állami kedvezmények szerephez jutását méltassuk a háztartási hitelek megugrása kapcsán.

Persze nincs szó arról, hogy a következő években a pénzügyeket majd „állam bácsi elintézi«, s visszatér az egyszintű bankrendszer. Sokkal inkább az a helyzet, hogy miközben élénkíti a gazdaságot különböző kedvezményekkel (csok, ágazati áfacsökkentés) a kormány, addig a Magyar Nemzeti Bank saját eszközeivel fékezi meg a túlzott eladósodottságot. S onnét kezdve, hogy a hatályban lévő szabályok korlátozzák az ügyfél hitelének mértékét, valamint a hiteltörlesztést a jövedelem arányához kötik. A hitelezés szerkezete már jóval egészségesebb, mint korábban.

Hitelboom újból? Erről sincs szó, mert a bankok összhitel-kihelyezése nem éri el a válság előtti szint felét, ráadásul az alacsony kamatkörnyezet miatt gyakorlatilag ugyanolyan feltételekkel lehet kölcsönhöz jutni, mint a devizahitelezés korszakában – csak akkor a svájci frankra »szabták« a kondíciókat. Micsoda különbség!

Összefoglalva: a kedvezményes vállalkozói hitel ösztönzőleg hat a magyar gazdaságra, hiszen pont az a vállalati szegmens jut pénzhez, amely eddig hiába kilincselt a bankoknál kölcsönért, míg a háztartási hitelek egy része – pont a csok miatt – ugyancsak serkentheti a növekedést.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 45 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
realista
2016. augusztus 05. 11:50
Hitelt csak akkor szabad felvenni, ha - váratlan esemény miatt feltétlenül szükséges - garantáltan nagyobb hasznot hozó befektetéshez kell, mint a teljes hiteltörlesztés - bármikor vissza tudod fizetni, csak a lekötött tőkét nem akarod mobilizálni Minden más esetben könnyelműség a hitelfelvétel.
balbako_
2016. augusztus 05. 09:56
A hitelnek ott van értelme ahol fejlesztés történik akkor, ha jól mérték fel a helyzetet hasznos. Azonban, ha működtetésre használják akkor végzetesen káros.
még fokozza
2016. augusztus 05. 09:10
"érzékeny téma a hitelezés. Ennek oka, hogy a devizahiteles vészkorszakban az ország egy része „megégette” magát," Akkor nem is csoda. Ha "megégettem magam" (ellopták a pénzemet) akkor az nem jó, és többet soha nem megyek oda.
Korrupt Kornél
2016. augusztus 05. 09:02
mit nem látok, átigazolás történt?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!