A DC univerzuma megint újjászületett

2016. június 09. 09:48

Várj, leírom még egyszer, íme, ez a DC új képregénye szerint a DC utóbbi öt éve: hazugság, valami soha korábban nem látott gonosz erő munkálkodása.

2016. június 09. 09:48
Rusznyák Csaba
Geekz

És a DC végre elismerte magának, hogy aranytojást tojó tyúk helyett torzszülöttet dédelget. Persze nem mondják ki csak úgy nyíltan, hogy kábé elbaszták az egész utóbbi öt évüket, annál azért dörzsöltebb a PR-juk, de a Rebirth teljesen egyértelműen egy sebtapasz: ahogy annak idején a Flashpoint átírta a DCU-t, úgy most a Rebirth írja át megint – pontosabban többé-kevésbé visszaírja olyanra, amilyen a Flashpoint előtt volt (van erre az amcsiknak egy nagyon találó szavak: unfuck). Mivel a New 52 óriási változásokat eszközölt Batman, Superman, Wonder Woman és társai világában, a Rebirth extrahosszú bevezető száma csak úgy dagadozik a kipipálandó rubrikáktól: a lényege, hogy öt éve, a Flashpoint által elvetett-eltűnt karaktereket, kapcsolatokat, status quo-kat hozzon vissza a kontinuitásba. Ennek narratív eszköze az egyik Flash, Wally West (őt a New 52-ből anno kihagytak), aki egy immár nem létező világ relikviájaként próbálja figyelmeztetni egykori barátait, hogy a Flashpoint utáni valóság, amelyben élnek (azaz a New 52), hazugság, valami soha korábban nem látott gonosz erő munkálkodása.

Várj, leírom még egyszer, íme, ez a DC új képregénye szerint a DC utóbbi öt éve: hazugság, valami soha korábban nem látott gonosz erő munkálkodása. Nem tudom, ebben mennyi az irónia, a kikacsintás, a ki nem mondott »bocs«, a »jó-jó, elbasztuk, de most már lépjünk tovább«... – lehet, hogy semennyi, és csak én látom bele. De akkor is gyönyörű.

A Rebirth mint sztori (már ha annak vesszük) Geoff Johnsnak köszönhetően azért egész szépen működik: Wally fékevesztett vágtázása baráttól baráthoz iszonyatos lendületet, erőt és végzetszerűséget ad a képregénynek, érezni, hogy valami nagy és megfoghatatlan lapul az események hátterében. Ettől függetlenül eleinte úgy tűnik, Johns tényleg csak pipálgat, futja a kötelező köröket, hogy megágyazzon egy rakás későbbi sztorinak (Batman, Atom, JSA (!), Doctor Fate), de Wally és Barry találkozásakor végül sikerül egy olyan emocionális bombát robbantania, ami valamelyest kiemeli a képregényt a »kiadó logisztikai eszköze« kategóriából – lesz neki szíve. A DC nem titkolt (sőt hangosítóba harsogott) célja nem csak az, hogy visszahozza a Flashpoint előtti kontinuitást, hanem az is, hogy maga mögött hagyja a New 52 komorabb hangvételét, és megfürdőzzön némi rég elvesztett könnyedségben, humorban, felhőtlen szórakoztatásban, Wally és Barry katartikus összeölelkezése pedig nagyszerű kiindulópont ehhez. És ez így eddig igazán rendben is volna.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!