Naponta 2 milliárd forint jött Magyarországra az elmúlt 12 évben. Hol van?

2016. június 08. 12:17

A magyar gazdaságot az uniós pénzek lélegeztetőgépként tartják életben, maradandó hatás nélkül.

2016. június 08. 12:17
Magyari Péter
444

„Az elmúlt évtized egyik kulcskérdése, hogy mi lett az EU-tól jött pénzzel. A kérdés feltevésének azért van különös aktualitása, mert éppen egy átmeneti időszak van. Az előző EU-s pénzügyi támogatási ciklus már kifutott, az újból pedig még nem jött pénz.

Az utóbbi hetekben elhangzott néhány erős állítás a pénz eddigi felhasználásáról. A Világgazdaság májusi konferenciáján hangzott el ez a mondat: „Ha a jelenlegi irányok, keretek mentén költi el az ország az EU-pénzt, akkor az Magyarország legnagyobb tragédiáját okozhatja”. Közben ugyanezekben a napokban szakértők sora magyarázta el, hogy a 2016 első negyedévi GDP-adat azért lett ennyire rossz,  mert pont ebben a negyedévben nem jött pénz az EU-tól. Az utóbbi évek magyar növekedését kizárólag az EU-s pénzeknek köszönhettük e magyarázat szerint. Ezt a tézist erősítik a beruházások drámai visszaeséséről szóló első negyedéves adatok is.

A két értelmezés látszólag ellentmond egymásnak: az egyik ártalmasnak, a másik a magyar gazdaság megmentőjének állítja be az EU-s pénzeket, ám valójában a két magyarázat nem zárja ki egymást. Mert ha tényleg az EU-s pénzek elmaradása okozza a stagnálás közeli helyzetet, akkor ez azt is jelenti, hogy az elmúlt évtizedben érkezett tízezermilliárd forint nem bírta beindítani a gazdaságot, hanem úgy éltük fel a pénzt, hogy abból nem lett semmi olyan, ami már a saját lábán is megáll.

A többi 2004-ben csatlakozott, az egykori szovjet blokkhoz tartozó országban is ugyanúgy leálltak idén az EU-s pénzek, mégis mindenütt sokkal élénkebb maradt a növekedés.

EZ ARRA UTAL, HOGY A MAGYAR GAZDASÁGOT AZ EU-S PÉNZEK LÉLEGEZTETŐGÉPKÉNT TARTJÁK ÉLETBEN, MARADANDÓ HATÁS NÉLKÜL.”

 

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 139 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kulalak
2016. június 08. 23:08
El kell olvasni az eredetit. Bújtatva ott van a szövegben, csak a firkász szemüveges. "a többi országban sem látszik hatékonyabbnak az EU-s pénz elköltése, és ez arra utal, hogy nem csupán a magyar oldalon van a hiba, hanem a brüsszelin is." "az EU-s pénzek rendszerszintűen túlbiztosítottak. Jellemzően olyanra lehet költeni belőle, ami biztosan megtérül, és ezt alaposan dokumentálni kell előre és utólag is. Ezt követeli a brüsszeli és a magyar adminisztráció is," "E támogatások jelentős része az EU alapszerződéséből következően jár a fejletlenebb régióknak." "A nemzetközi segélyezés évtizedek óta sehol sem tudott átütő eredményt hozni. Különösen akkor nem, ha az adományozótól független közvetítőn keresztül megy keresztül a pénz, mint ebben az esetben a nettó befizető tagállamok és a magyar kormány között álló Európai Bizottságon. A Marshall-segély óta lényegében nem látott a világ igazán hatékony fejlesztési támogatást." "annyit sikerült elérni, hogy szinte az egész összeg megérkezett."
Szergej Csagajev
2016. június 08. 20:24
Inkább az az eu-s pénz hol van, amit a gazdaság fejlesztésére engednek fordítani? Én is kérdezem: na, hol?
áfonya
2016. június 08. 19:21
Hol van az a 20 milliárd amit Bajnai 2009-ben fel vett az imftől. Felvett adósságot a Fidesz fizette vissza,mszp-szdsz a vasutasok bérét mint adósság a Fidesz kormánnyal fizettette ki. ,a vörös iszap mennyibe is került a kormánynak ,miből jött össze Simon több száz milliócskája.
Dénia
2016. június 08. 19:07
"A többi 2004-ben csatlakozott, az egykori szovjet blokkhoz tartozó országban is ugyanúgy leálltak idén az EU-s pénzek, mégis mindenütt sokkal élénkebb maradt a növekedés." Mert cseszd meg nem volt az a borzalmas nyolc évük, mint nekünk a Gyurcsányékkal. Akik nem hogy nem kormányoztak, de annyi kárt csináltak ez idő alatt, míg a többi térségbeli ország még a válság előtt egy hatalmasat tudott fejlődni, addig Magyarországot egy totál legyengült, rossz állapotban kapta el a válság.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!