Csalódottak a nyugat-európai szírek, hogy haza kell menniük
Érzéketlen dolog lenne visszaküldeni őket Szíriába, aggódik a Politico, amely szerint már megint a „szélsőjobboldal” lát lehetőséget a helyzetben.
A kormány a magyar külpolitikát és diplomáciát kétségtelenül új mederbe terelte: a megalázkodó, meghunyászkodó hozzáállás helyett egy bátor és következetes politikát képviselünk, annak minden nehézségével és hátrányával együtt.
„Ahogyan Angela Merkel és David Cameron (vagy manapság Recep Tayyip Erdogan), úgy mára Orbán Viktor is az európai politika egyik legfőbb alakítójává vált, akinek véleményére – ha tetszik nekik, ha nem – adnak Brüsszelben. A magyar miniszterelnökben éppen ezért veszélyt is látnak. Az európai értékek megtagadóját, erős euroszkepticizmust vélnek felfedezni benne, pedig mi sem áll távolabb a valóságtól. A magyar kormány egyértelműen az Európai Unió fenntartásának és hatékony működésének a támogatója, és az őt megillető véleményével részt kíván venni az uniós döntéshozatali folyamatban, illetve azokban a kényes vitákban, amelyek hosszú távon meghatározzák kontinensünk jövőjét. Osztrák, román, szlovén vagy litván kollégáival ellentétben – akik hallgatnak, bólogatnak, s mindennel egyetértenek, amit a német kancellár mond – Orbán Viktor a magyar álláspontot képviseli, a magyar emberek érdekében jár el, hiszen ez a feladata. Vállalja véleményét, vállalja a kockázatot, vállalja a konfliktust.
A kormány a magyar külpolitikát és diplomáciát kétségtelenül új mederbe terelte: a megalázkodó, meghunyászkodó hozzáállás helyett – amely egyes európai parlamenti képviselőink mostani tevékenységében is tetten érhető – egy bátor és következetes politikát képviselünk, annak minden nehézségével és hátrányával együtt. Elismeri ezt Helmut Kohl, Horst Seehofer, David Cameron és a visegrádi országok vezetői, akikkel sosem volt még ilyen szoros a kapcsolatunk. Magyarországon nincs mindenkinek ínyére ez a fajta gondolkodás. Nincs ezzel semmi baj. Mindenkinek megvan a saját véleménye, s ahogy az egy európai demokráciában szokás, két év múlva lehet választani.”