Nem elég a duma, meg a lila köd

2016. április 03. 11:29

Néhányan azt kommunikálják, hogy az az igazi nagy bor, ami csak úgy „magától” megszületik. Nem kell a borral semmit csinálni, hadd legyen, ahogy természet akarja. Ezzel etetik a természetest kereső fogyasztókat.

2016. április 03. 11:29
Kamocsay Ákos
Magyar Idők Lugas

„– Azt olvastam Önről egy portréban, hogy a piac felől közelít a borokhoz. Ez gyökeres ellentéte a mostani kézműves boros divatnak, ahol a bor nem tudatos tervezés eredménye, hanem csak úgy megszületik. Nem bánja?

– Nem. Részben azért, mert ez így nem igaz. A ma borászát a tudatosság kell, hogy jellemezze. Egyetlen csúcsborászat sem hibázhat, bárhogyan is nevezi magát. Képzelje el azt a presztízsborászatot, akinek már előre lefoglalták a borát, mikor még le sem szüretelte a szőlőt, csak hogy hozzájusson a kedvelője. Az hibázhat?

Ha hagyjuk, hogy a természet kénye-kedve szerint alakuljanak a dolgok, ha nem terelgetjük a természet alkotását pozitív irányba, akkor abban a bukás is benne van. Én mindig olyan borász voltam, akinek sok bort kellett készítenie. Mégpedig az uralkodó ízlés és bordivat irányába. Eltalálni az igényes fogyasztók ízlését, netán még alakítani is, úgy, hogy azok visszatérjenek és újra meg újra tőlünk vásároljanak, mert bíznak a minőségben. Ehhez nem elég a duma, meg a lila köd. És ez nem zárja ki, hogy nagy borok is készülhessenek. Sőt!

– Mit ért duma és lila köd alatt?

– Hát pont azt, bocsásson meg, ami a provokatív kérdésben is benne volt. Hogy néhányan azt kommunikálják, hogy az az igazi nagy bor, ami csak úgy „magától” megszületik. Nem kell jó helyen, jól művelni a szőlőt, nem kell meghatározni a termés mennyiségét, nem kell jól megválasztani a szüreti időpontot, nem kell extra tisztaságot tartani a szőlőfeldolgozóban és pincében, nem kell az erjedés lefolyását figyelemmel kísérni, ha szükséges beavatkozni, nem kell a borral semmit csinálni, hadd legyen, ahogy természet akarja. Legfeljebb nem sikerül. De ha hibás esetleg, akkor, hát a természet így akarta.

Na, ez a duma, meg a lila köd, amivel néha etetik a természetest kereső fogyasztókat. A felsoroltak mind-mind feltételezik a szakértelmet, a tudatosságot és a következetes szakmai munkát. Számomra az a csúcs, hogy egy borkereskedő úgy reklámozta magát, hogy az általa forgalmazott borászok borai szőlőből készültek.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 23 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Mojjo
2016. április 13. 17:06
Még ha igazad is lenne, akkor is, laikus fogyasztók lebalfaszozása mélyen szinten aluli dolog. Ha te, mint szőlővel foglalkozó ember, így látod a szőlőhöz és borhoz nem értő embereket, akiket vonz egy-egy megközelítés, elv, legyen az bármi is, az téged minősít, igen erősen. Egyébként meglepő dolgot fogok mondani: egy kézműves módszerekkel készített bor is lehet jó és rossz. Középszar, nagyon szar, nagyon jó, fantasztikus, bármilyen. Ugyanúgy, mint egy nem kézműves bor. Szóval azon túl, hogy bemutattad a fogyasztókhoz való hozzáállásod, még igazad sincs.
Mojjo
2016. április 13. 17:06
Részben. Ennél azért több a helyzet. Ha fajélesztőzünk, azt akkor sem kéne ráírni a borra, ha az összetevőket fel kéne tüntetni. Ha enzimkészítményezünk azt sem. Ha savcsökkentést alkalmazunk, azt sem. Szóval sok manipulációról úgy sem lenne tudomása a fogyasztónak. Tévedés ne essék, a fajélesztő nem ördögtől való dolog és nem vetem meg azokat a borokat, amik azzal készültek. De a termőhely bemutatása lehetetlenné válik vele - legalábbis véleményem szerint. A többi manipulációról hasonló a véleményem - csinálják, akik szükségét érzik. De totálisan téves információk terjesztésével ne akarjuk már a gyanútlan fogyasztókat lebeszélni a természetes borokról. Nehogymár azt kiáltsuk ki rossznak, aki manipulációtól mentesen akar bort készíteni, és ne akarjuk már azt bemesélni az embereknek, hogy ez arról szól, hogy nem törődünk a szőlővel, meg a pincehigéniával. Mert ez gáz...
babangida
2016. április 13. 17:05
csak annyit kéne elérni, hogy rá kelljen írni a borosüvegre mi is van a palackban. mint minden élelmiszer esetében.
Mojjo
2016. április 13. 17:05
Autofocusnak igaza van. Kamocsay úgy ferdít, hogy csoda, hogy nem szakadt rá a plafon... szégyen. Tipikus szalmabáb-érvelés, sőt, ez már szalmabáb püfölés. A kézműves borászat, a bor természetes világra segítése NEM arról szól, hogy " Nem kell jó helyen, jól művelni a szőlőt, nem kell meghatározni a termés mennyiségét, nem kell jól megválasztani a szüreti időpontot, nem kell extra tisztaságot tartani a szőlőfeldolgozóban és pincében" - sőt, pont ennek az ellenkezőjéről... a maximális tisztaságról a pincében, a maximalizmusról a szőlőben, mindenféle téren. Ilyen baromságokat, amiket Kamocsay úr a kézműves borászok szájába ad, soha senki kézműves borász nem mondott. Egészen úgy tűnik, mintha Kamocsay úr ilyen módszerekkel próbálná lejáratni a kézműves borászokat. A bor természetes világra segítése arról szól, hogy olyan minőségű szőlőt termesztünk és olyan tisztaságú pincében erjesztjük, hogy az magától, mindenféle fajélesztőzés, élesztő-tápadagolgatás, enzomezés és az erjedés egyéb irányítása nélkül, magától megszülethessen. Ennek sok pozitív hatása van, amire most nem térnék ki, de a lényeg az, hogy pont az igényességről szól minden, nem pedig ennek az ellentétéről, amit Kamocsay úr próbál elhitetni az emberekkel...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!